Yumurtalık Kanseri Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

Paylaş
 

Yumurtalıklarda yumurta üretimi sağlanır kadınlarda ve bu yumurta üretimi kadınların doğurganlığında önemli rol oynar. Vücudun gereksinimine göre üretim sağlanır. Ancak bu gereksinimin dışına çıkıldığı takdirde yumurtalık kanseri meydana gelmektedir. Bazı yumurtalık kistleri kendiliğinden kaybolabilmektedirler ancak bazı habis denen yumurtalık tümörleri hem yumurtalıkları hem de çevresini kuşatarak hastanın hem canını hem doğurganlığını tehlikeye atmaktadır. Bu tür kanserin sıçramasına veya başka organlara ve bölgelere yayılmasına ‘’metastaz’’ denmektedir.

Yumurtalık Kanserinin Belirtileri Nelerdir ve Nasıl Anlaşılır?

Erken konulan tanı her zaman avantaj sağlar ve kişinin yararınadır. Durum tehlikeye dönmeden müdahale edilebilir. Belirtiler ise karında oluşan veya kasıklarda oluşan şişkinlikler ve bezeler, iştah kaybı veyahut kişinin kendini tok hissetmesi, her yemeğin ardından çekilen hazımsızlıklar kişinin dikkatini çekmelidir.

Tümörün büyüdüğü durumlarda ise diğer organlara yapılan bir baskı söz konusudur. Bu sebepten kişi eskisinden daha fazla idrara çıkma gereksinimine girer. İdrara çıkım sırasında rahimden kan gelme ihtimali yüksektir veya idrar yollarından da kan gelebilmektedir tümörün sıçradığı yere göre değişir. Eğer tümör akciğerlere kadar yayıldıysa tüm bu belirtilerle birlikte nefes darlıkları da seyredilebilir.

Bu yazı 1530 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM