Yumurta Dondurma İşleminin Avantajları Nelerdir?

Paylaş
 

Tüp bebek tedavisi esnasında yumurtalıkların sağlıklı ve işlevini yitirmemiş olması hamileliğin gerçekleşmesi adına çok önemlidir. Özelliklerle ilerleyen yaşlar ile birlikte kadınların doğurganlık oranı düşer ve yumurtalıklar da eskisi kadar canlı ve etkin olmaz. Bu tür durumlarda kadınların hamile kalabilmesi adına farklı tedaviler uygulanabilmektedir. Son dönemlerde çok daha fazla kadın tarafından tercih edilmeye başlanan yumurta dondurma işlemleri ile yumurtalıkların sağlıklı ve etkin olduğu dönemlerde toplanarak saklanması ve gebelik istenmesi halinde bu yumurtalıklar ile hamile kalınabilmesi mümkün olmaktadır. Bu açıdan yumurta dondurma işlemlerinin kadınlar adına pek çok avantajı vardır.

Neden Yumurta Dondurma Tercih Edilir?

Kadınların yaşı, yumurta dondurma noktasında önemli etkenlerden birisi olduğu gibi pek çok farklı özel durumdan söz edilebilir. Yumurta dondurma işleminin yapılması adına en önemli avantajlar şöyledir;

  • Kanser gibi ağır hastalıklara yakalanan kadınlarda tedavi süreci zorlu geçtiği gibi alınan ilaçlar nedeniyle yumurtalıklarda ciddi tahribat oluşabilmekte ve tekrar hamile kalınması engellenebilmektedir. Bu nedenle tedavi öncesinde dondurma işlemi ile daha sonra gebelik mümkün olabilir.
  • Kadınların hamile kalma ihtimali her zaman daha yüksek olur. Yumurta toplama ve dondurma işlemleri sırasında kadının dönem itibari ile en etkin olduğu zamna tercih edilir ve yumurtalar özel hormonlar ile istenilen düzeye getirildikten sonra dondurulur.
  • Dondurma işlemleri ile anne olma yaşı da arttırılabilir. Kadınlar zayıflayan yumurtalıklar nedeniyle hamile kalamayacak durumda olsa dahi dondurulan yumurtalar ile gebelik başlatabilir.

Kısacası kadınların ilerleyen yıllarda hamile kalma ihtimali doğurabilecek her türlü olay ve operasyon öncesinde yumurta dondurma işlemi düşünülebilir. Bu tercih zorunlu olmadığı gibi kişilerin kendi inisiyatifindedir.

Bu yazı 1513 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM