Yüksek Tansiyonu Düşürecek Gıdalar

Paylaş
 
  1. POTASYUM AÇISINDAN ZENGİN GIDALAR

Ispanak ve muz gibi potasyum oranı yüksek gıdalar, kan basıncını azalttığını yapılan  çalışmalarda göstermiştir.. Potasyum böbreklerin sistemlerimizden sodyum atamasını sağlar, bu da kan basıncımızın düşmesine neden olabilir. Denemek için diğer bazı yüksek potasyum gıdalar: tatlı patates, avokado, İsviçre pazı ve beyaz fasulye. Potasyum açısından zengin bir kahvaltı veya atıştırmalık için muz, ıspanak ve avokado ile bir smoothie deneyin!

  1. YAĞLI BALIK

Çalışmalar omega-3 açısından zengin balık yeme göstermiştir, somon veya uskumru gibi, ya da balık yağı hapları alarak, kan basıncını azaltabilir ve hipertansiyon başlangıcını önleyebileceğimizi göstermiştir.. Somon için alışveriş yaparken, her zaman çiftlik yetiştirilen balık mevcut olabilir ancak olabildiğince okyanus (açık deniz) ürünlerini tercih etmelisiniz .Fırında zahmetsizce ve  bir çok farklı otlarla (mesela pesto ile) tepesi deneyin!

  1. PANCAR

Pancar kan basıncını azaltmaya yardımcı, anti-inflamatuar özelliklere sahip, ve hatta atletik performansı artırmak için kullanılan besindi.. Pancar sindirildikten sonra nitrik oksite dönüştürülür. Nitrik Oksit kan damarlarının genişlemesine yardımcı olur, kan basıncını azaltır. Pancar kavurma deneyin ve salata ekleyerek, meyve suları ekleyerek, ya da bu çiğ pancar (carpaccio )deneyin.

  1. NAR

2017’de yapılan 8 klinik çalışmanın meta analizi  nar suyunun kan basıncı üzerinde önemli bir etkisi olduğunu belirlemiştir. Smoothie dondurulmuş nar tohumu eklemeyi deneyin, ya da yoğurt veya salata taze tohum serpin. Nar suyu için tercih ediyorsanız, hiçbir ilave şeker eklemeden tüketin.

  1. ÇİLEK

Muhtemelen şimdiye kadar çileğin  güçlü antioksidanlar içerdiğini duymuşsunuzdur, bilinmeyen ise kan basıncını azaltmak ve arterleri rahatlatmak için kullanılabileceği. Antosiyaninler, yaban mersini mavi renk veren bileşenlerinin , son çalışmalara göre kan basıncı düşürücü olduğu anlaşılmıştır. Dondurulmuş yaban mersini smoothies , ya da yoğurt taze çilek dilimleriyle deneyin, granola, veya salata. 

  1. ZEYTİNYAĞI

Sağlıklı yağlar kalp-sağlığı için verilen diyetlerin önemli bir parçasıdır, ve zeytinyağı sağlık ve uzun ömür söz konusu olduğunda dünyanın en güçlü gıdalarından  biri olabilir. Zeytinyağı, kan basıncının düşürülmesi de dahil olmak üzere çeşitli sağlık yararları olan antioksidanlar ve polifenoller ile doludur. Zeytinyağı ile pişirme sebzeler de vücudumuzun yağda çözünen Vitamin K, A, D ve E absorbe sağlar. Zeytinyağı alışverişi yaparken kalite önemlidir. Piyasadaki zeytinyağı genellikle ısıtılır veya seyreltilir, bu da onların güçlü polifenolleri kaybetmelerine neden olur—her zaman maksimum sağlık yararları için kaliteli bir Sızma Zeytinyağı tercih edin.

  1. ANTEP FISTIĞI

Lezzetli bir yüksek protein kaynağı ve, yüksek lifli çerezdir  ama çeşitli çalışmalarda kan basıncı üzerinde fındık etkisine benzer etkiler henüz keşfedilmedi.. Bir aperatif olarak yiyin, ya da salata veya pestos eklemeyi deneyin.

  1. KETEN TOHUMU

Çeşitli çalışmalar, keten tohumu hipertansiyon azaltılması söz konusu olduğunda güçlü bir superfood olduğunu göstermiştir. İçerdikleri, α-linolenik asit, kan basıncını azaltmak için bulunmuştur önemli bir omega-3 yağ asidi, kardiyovasküler sağlığı iyileştirmek, ve inme riskini azaltmak etkisi keşfedilmiştir. Kokmalarını önlemek için keten tohumlarını buzdolabınızda saklayın ve salatalara, smoothie’lere veya pişmiş ürünlere serpin.

  1. KOYU ( BİTTER) ÇİKOLATA

Çikolata severler için iyi haber! Koyu çikolata antioksidanlar ve polifenoller açısından zengin, ve kan basıncını azaltmak için bazı çalışmalarda gösterilmiştir. Koyu çikolata da LDL kolesterolü azaltmak için gösterilmiştir, bir kalp sağlıklı atıştırmalık yapma. Daha küçük miktarlarda ve en az% 70 kakao içeriği olan bir koyu çikolata seçin

Dr Emre Ertürk
Kardiyoloji Uzmanı
0216 565 40 65
www.emreerturk.com.tr

Bu yazı 14313 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM