Yeni Moda Diyet 80/20

Paylaş
 

Her geçen gün yeni bir diyet ortaya çıkıyor. Bunların arasına yeni dahil olan 80/20 diyeti de bunlardan biridir. Gerçekçi bir diyet olarak bilinen ve beslenme sisteminin %20’sinde istenilen besinin tüketilmesini sağlayan bu diyette kişinin ideal kilosuna ulaşması çok daha kolay bir hale gelmektedir. Ancak bu yöntemin birçok sakıncası da bulunuyor. Diyet konusunda doğru karar verilmesi kişinin sağlıklı beslenmesi konusunda yardımcı olan bir uzmandan destek alınması uygun olabilir. Ancak bu diyette hamur işlerini, kaçamak diyeceğimiz tatlıları listeye sokarsanız hiçbir şekilde kilo veremezsiniz. Ama kuruyemiş gibi ürün çeşitleri tercih edebilirsiniz.

80/20 Diyeti Nasıl Yapılır?

Sağlıklı beslenme konusunda diyet yöntemlerinin tercih edildiği birçok alternatif sebze-meyve çeşidinin bu diyette kullanıldığı bilinmektedir. Aslında alkali diyet olan bu beslenme şeklinde 5 porsiyon sebze tüketilmesi tavsiye diliyor. Bol su tüketilen ve antioksidan açıdan zengin olan besinlerin tüketildiği bu sistem sayesinde vücuttan toksinlerin atılması sağlanarak kilo vermek kolaylaşır. Ayrıca diyet konusunda kuruyemiş gibi kaçamaklar yapılması serbesttir. Bir avuç kuruyemiş tüketmeniz bu diyet süresince serbesttir. Özellikle basen eritme diyeti yarayanlar için bu diyet biçilmiş kaftandır diyebiliriz. Lifli yapısı sindirimi de kolaylaştıracağı için kilo kaybının önüne geçilmesi de kolaylaşacaktır.

Hedef Kilo Kaybı

Hedef kilo kaybı söz konusu kilonun %1’i kadardır. Her hafta bu kadar kilo verilmesi sağlıklı bir kilo verilmesidir. Yani 60 kilo olan birinin haftada 600 gram vermesi yeterli olacaktır. Kişiye göre değişen bir oran olan kilo kaybı diyet sürecinde herkeste farklılık gösterir. Bazı kişiler daha fazla kilo verebilir. Kilo sorunu olan ve doğru kiloda kalmak isteyenler diyet sonrasında bu şekilde beslenmeyi sürerek protein destekleriyle diyete devam ederler. Kilo kaybı sağlansa bile bu tür diyetler ara ara yapılarak vücudun temizlenmesi sağlanmalıdır. Vücut arındıktan sonra da güvenle ideal kiloya ulaşılması sağlanmalıdır.

Meyve De Tüketilebilir

Diyet sırasında meyve de tüketilmesi mümkün olmaktadır. Glisemik indeksi düşük olan meyvelerin tercih edilmesi daha iyi bir seçimdir. Muz gibi glisemik indeksi yüksek meyvelerin tüketilmesi diyet açısından yarar sağlamaz. Daha çok erik, üzüm gibi yiyeceklerin tercih edilmesi uygun olacaktır. Diyet yaparken gereken ürünlerin bulunması ve ihtiyacın dahilinde ürünün tercih edilmesi yeterlidir. Doymadan masayı terk etmenin alışkanlık haline getirilmesi ve diyet konusunda istikrar sağlanması hayali önem taşımaktadır.

Bu yazı 814 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM