Vertigo Hastalığı

Paylaş
 

Vertigo birtakım durumlarda baş dönme halidir. Bu durumun sebebinin kaynağı vücudun denge sistemindedir. Halsizlik, mide bulantısı gibi durumlar vertigo hastalığı belirtilerdendir. Hastalar vertigo yaşarlarsa 2-3 saatten az bir zamanda kendilerine gelebilmeleri olanaksızdır. Bir çok kişi “Yer altımdan kayıyor, gözlerim kararıyor” gibi şikayetlerde bulunur. Ancak vertigo her duruma bağlı olarak baş dönmesini kapsamaz. Tansiyon düşmesi gibi durumlarda baş dönmesi oluyorsa , bu vertigo değildir.

Bazı alanlara ilgili ( kulak – burun – boğaz gibi ) hastalıkların önceden var olma durumunda da oluşabilir. Durumun sebebini iç kulak gibi denge sistemlerinin olduğu yerlerde aramak daha mantıklı olacaktır. Kısaca migren gibi bazı iç kulak dışındaki hastalıkları ve iç kulak sınır iltihaplanması gibi bazı hastalıkları sebep olarak gösterebiliriz.

Vertigo Kimlerde Görülür

Vertigo, küçük – büyük  herkeste görülebilir. Ancak, kadınlarda meniere adı verilen ve vertigonun sık görüldüğü hastalıklardan biri olan bu meniere hastalığı’na daha sık rastlanır. Bu nedenle vertigo, kadınlarda daha sık görülür.

Vertigo Hastalığı Tedavisi

Tedavi uygulanırken başlıca yapılması gereken şey vertigoya neden olan hastalıkların kişi vücudundaki teşhisi ve önce bu hastalıkların tedavi edilmelidir. Bunun dışında bazen sadece ilaç tedavisi ve dinlenme ile geçebilir. Ancak durum ilaç tedavilerini aşılamıyorsa ameliyat gibi özel müdahaleler yapılmalıdır.

Birçok kişinin tersine aslında vertigo bir hastalık değil, bazı duyu organlarından gelen verilerin yanlış bir şekilde gelmesi ve algılanmasının da yanlış bir şeklinde gerçekleşmesi sonucu oluşan dönme hissidir. Detaylı bir biçimde anlatacak olursak, şikayetlere bakarak vertigonun hem iç hem dış yaşamı oldukça olumsuz kıldığını söyleyebiliriz. Ayrıca baş dönmesinin de söylediğim gibi kulak ve nörolojik hastalıklardan geldiğini belirtmek istiyorum. Yani hepsi birbirine bağlı. Bu, hastalıkların oluşumunda ve aynı sekilde hastalıkların tedavi edilişinde de geçerlidir.

Örneğin; kulak kristallerinizde sıkıntı var. Başınız dönüyor ve bunlara bağlı olarak vertigo geçiriyorsunuz. Durumdan negatif enerji alıp, tedaviye başlamak istiyorsunuz. İste aynı bağ ile burada da karşılaşıyorsunuz. Vertigoyu, o baş dönme hissini yok etmek icin önce ona sebep olan hastalıkları bulup onları vücudunuzdan uzaklaştırmamız gerek. Bu da şu anki örneğimize göre kulak kristallerinin yerinden oynamasıdır.

“Suyu ortadan kaldıracaksan , önce kaynağını bul. ”

Mantık bu. Şunu da eklemek istiyorum; sebebin teşhisi icin muayene yaptırmayı sakın ihmal etmeyin. Yoksa durumun daha ciddi bir hale gelmesine neden olabilirsiniz.

Buraya kadar nedeni , şikayetleri vb. anladık. Şimdi vertigonun tedavi sekillerini daha ayrıntılı ve örnekli bir sekilde ele alalım. İlaç tedavisi istirahat , ameliyat …

Peki bunları nasıl gerçekleştireceğiz, en önemlisi bu tedavi yöntemlerinin sebeplerine göre ayrılma tekniği ne? Kafanızı daha fazla allak bullak etmeden başlamak istiyorum. İlk günlerde tedavide hastanın yatırılmış bir konumda bulunması daha iyi olur. Ayrıca ilk günlerde hastanın kusma gibi durumlara maruz kalacağından ilacı kas icine damar yoluyla enjekte etmek yararınıza olacaktır. Aksi takdirde vücut, kusma gibi hareketlerde ilacı yine dışarı artacaktır. Antihistaminik, antiemetik, benzodiazepin sık kullanılan ilaçlar arasında yer alır. Hasta bu süreçte ilaç tedavisi ile bayağı rahatlayacaktır. Stres gibi faktörler hastalığı önemli acıda etkilediğinden, bu faktörlerin ortadan kaldırılması durumunda yarar vardır. Daha sonra egzersizlere başlanmalı, ilaçlar uzunca bir süre kullanılmalıdır. Durum bunları aşıyorsa cerrahi tedaviye geçilmelidir. Cerrahi tedavide amaç, baş dönmesini azaltmaktır. Ameliyat gibi durumlarda genellikle tümör söz konusudur. Yani tümöre bağlı olarak bas dönmesi yaşanır.

Yararlanılan Kaynak: http://purtukal.com/hastaligi/vertigo-hakkinda-tum-bilgiler.html

Bu yazı 2687 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM