Uyku Apnesi Rahatsızlığı

Paylaş
 

Uyku Apnesi Rahatsızlığı

Uyku apnesi sendromu oldukça sık görülen bir durumdur. İlk olarak 1965 yılında tanımlanmıştır. Bu uyku bozukluğu sendromu, uykuda kısa süreli nefes durmaları bilinir. Uyku apnesi hastası olan kişi, nefes alabilmek için çaba harcamasına karşın uyurken zaman zaman üst solunum yolları tamamen ya da kısmen tıkanır. Solunum yollarının tıkanarak nefesin en az 10 saniye tam olarak durmasına apne, nefesin azalmasına ise hipopne denmektedir.

Apne sorunu bazen 1-2 dakikayı bulabilir. Nefes durması sonucu boğulma hissi de olabilir. Apne ve hipopne yaşayan hasta, daima horlayarak nefes almaya çalışır. Uyku apnesi hastalarında çoğu zaman bir akciğer hastalığı olmamasına karşın apneler sırasında akciğerlere yeterli hava girmediği için kandaki oksijen değerinde ciddi bir azalma olur.

Uyku apneli kişilerde, ritim bozuklukları, yüksek tansiyon, kalp krizi ve felç gibi hastalıklar ile ilişkili olabileceği ihtimali nedeniyle teşhis ve tedavisi çok önemlidir.

Obezite, pek çok hastalık gibi uyku apne rahatsızlığı için de en önemli risk faktörlerindendir.Obez kişilerde bu rahatsızlık 10-12 kat daha fazla görülmektedir. Ancak obez olmayan kişilerde de uyku apne sendromuna rastlanabilir. Yüz ve çeneye ait yapısal bozukluklar ve üst solunum yollarındaki rahatsızlıklar da uyku apnesine neden olabilir.

Uyku apnesi, hastanın öyküsüne, teşhisine ve tahlillerine göre kişiye özel tedavi programı düzenlenerek tedavi edilir.

Bu yazı 1508 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM