Üst Solunum Yolu Enfeksiyonu Nedir?

Paylaş
 

Üst solunum yolu enfeksiyonu, ağız, burun, boğaz ve yutak bölgesinde virüs ya da bakterilerin neden olduğu sağlık sorunlarıdır. Bu tür enfeksiyonlar genelde virüs kaynaklı olarak görülse de zaman zaman mantar ve bakterilerin de neden olduğu üst solunum yolu enfeksiyonları ortaya çıkabilir. Her yaşta ve herkeste görülebilir. Çok ağır olarak seyretmemesine rağmen hastanın yaşam kalitesini düşürür.

Üst solunum yolu enfeksiyonları bulaşıcı özelliğe sahiptir. Bu nedenle çok çabuk yayılır ve günümüzde de çok fazla kişide görülür. Kışın soğuk günlerinde havasız kapalı alanlarda bu virüs, bakteri ya da mantarlar daha fazla ürer ve yayılır. Bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerin kış aylarında daha da düşen bağışıklığı vücuda bu virüslerin girmesini kolaylaştırır.

Üst solunum yolu enfeksiyonları birden fazla belirti ile anlaşılabilir. Kimi hastada bu belirtilerden sadece biri görülürken, kimi hastada daha fazla belirti görülür. Üst solunum yolu enfeksiyonlarında görülen belirtiler, burun akıntısı, gözlerde yaşarma, öksürme, hapşırma, solunum zorluğu, hafif ateş, kas ve eklemlerde ağrı, mide bulantısı, halsizlik, baş ağrısı olarak sıralanabilir. Bu belirtiler görülmeye başlandığında doktora müracaat edilmezse enfeksiyon ilerleyerek daha ciddi sağlık problemlerine neden olabilir. Üst solunum yolları enfeksiyonlarından kurtulmak için doğal karışımlar tüketilebilir. Bunun yanında bolca dinlenme de hastanın kısa sürede toparlanması için önemlidir.

Bu yazı 1146 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM