Ürolojik Kanser Türleri Yeni Yaklaşımlar

Paylaş
 

Ürolojik kanser, insan metabolizmasında bulunan üriner sistemi etkileyen kanser türüdür. Ürolojik kanser çeşitleri, her ne kadar günümüzde yaygınlaşsa da, yeni geliştirilen tanı ve tedavi yöntemleriyle bu kanser türlerinin önlenmesi mümkün olabilmektedir. Yeni geliştirilen laboratuvar testleri ve radyolojik yöntemler ile ürolojik kanser tanı ve tedavisinde erken süreçte başarıya ulaşılabilmektedir.

Her hastalıkta olduğu gibi ürolojik kanser çeşitlerinde de erken teşhis ve tedavinin önemi azımsanamayacak kadar büyüktür. Ülkemizde gelişen görüntüleme yöntemleri sayesinde, ileri safhaya kadar belirti vermeyen böbrek tümörleri tespit edilebildiği gibi, prostat, böbrek ve mesane kanserlerinde de yardımlı laporoskopik ameliyatlarla ürolojik kanser tedavisi yapılabilmektedir. Ürolojik kanser türlerinden biri olan testis tümöründe ise erken tanı ve kemoterapik yaklaşımlar sayesinde başarılı sonuçlar alınmıştır.

Ürolojik kanser türleri arasında ülkemizde en sık rastlanan ve gün geçtikçe yaygınlaşan prostat kanseri, ürolojik kanser türleri arasında en az hayati tehlike arz edeni olmasına karşın, müdahale edilmez ise yayılma eğilimi gösterebilecek bir kanser türüdür. Bu kanser türünde, MR TUS görüntüleme yöntemi kullanılarak, yine aynı yöntemle alınan biyopsi sayesinde hastalığı erken teşhisi mümkün kılınmış ve hücresel düzeyde kanser hücrelerinin farklılıklarının ve hangi tedavi yöntemine reaksiyon gösterdiklerinin incelenebilmesi açısından büyük bir yol kat edilmiştir.

Bu yazı 1413 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM