Unutkanlığa Karşı Çözüm Önerileri

Paylaş
 

Hem kişinin kendisinin hem de sevdiklerinin yaşam kalitesini ciddi anlamda sarsan unutkanlık hastalığı zamanımızda çok sık görülmeye başlamıştır. Bu da unutkanlığa karşı çözüm önerileri arayışı doğurmuştur.

 • Alkol sigara gibi kötü alışkanlıklara yönelimin artması
 • Hava kirliliği
 • Yalnız, durağan ve dört duvar arasında doğadan uzak geçen yaşam sonucu kişilerde oluşan psikolojik çıkmazlar (depresyon)
 • Besin değeri olmayan ya da düşük olan gıdalar ile beslenme
 • Obezite
 • Dolaşım ve metabolizma problemleri
 • Hormonsal dengesizlik gibi pek çok faktör unutkanlık probleminin önemli elemanları olarak yerini almaktadır.

Unutkanlık hastalığına sebep olan faktörlerin bilinmesi bunun önüne geçmeyi de mümkün kılmaktadır. Bu sürecin amacı belleği verimli hale getirmek ve ölene kadar en güzel şekilde kullanmaktır.

Zihinsel Egzersizler:

Bulmaca çözmek, matematik-geometri gibi algoritma geliştiren ve zihni etkin şekilde çalıştıran alanlar ile uğraşmak bu zihinsel egzersizlerin başında gelmektedir. Dil öğrenmek, görsel hafızayı güçlendirici oyunlar oynamak da unutkanlığın önüne geçmede yardımcı olacaktır. Ayrıca her gün yeni şeyler keşfetmek ve sık sık yeni deneyimler yaşamak da çok önemlidir.

Beslenme:

Mümkün olduğunca doğal ve taze besinlerle beslenmek beyin fonksiyonlarının korunmasında çok önemlidir. Küflü ve toksin içerikli gıdalardan uzak durulmalıdır.

Yaşam Kalitesini Arttırmak:

Stresten uzak bir yaşam bu zamanda mümkün olmasa da bu konuda çabalamak esastır. Stresi dengeye ulaştıran en önemli iki faktör haftalık düzenli bir egzersiz programı ve düzenli bir uykudur. Hayatımızdaki olumlu değişiklikler dolaşım ve sinir sisteminde de olumlu etkilere neden olacak ve unutkanlık hastalığı riskini en aza indirecektir.

Bu yazı 892 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir adet yorum var.

 1. Berk dedi ki:

  Yaşım küçük olmasına rağmen unutkanlık başladı, tavsiyelerinizi deneyeceğim inş işe yarar.

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM