Uçuşta Nelere Dikkat Edilmelidir?

Paylaş
 

Uçak yolculukları keyifli ve pratik olması sebebiyle çokça tercih edilirken, bazı sağlık sorunlarına da yol açabilmektedir. Bunları bilmek ve buna göre davranmakta oldukça önemlidir.

Jet Lag Sorunu
Okyanus aşırı ve saat farkının 2’den fazla olduğu bölgelere yapılan uçak seyahatlerinde biyolojik saatin bozulmasıyla vücudunuzda oluşan olumsuz durumlar “jet-lag”dir. Doğudan batıya olan uçuşlarda mümkünse uyumamaya çalışın. Tersi yöndeyse mümkün olduğunca uyumalısınız. Alkol, çay ve kafein içeren içeceklerden uzak durun. Gündüz yürüme gibi hafif egzersizler yapın.

İnişte Uyumayın
Özellikle uçaktan inerken yaşanan orta kulak basıncındaki azalmaya bağlı sıkışma sonucu kulak ağrısından kısmi işitme kaybına kadar pek çok soruna sebep olur. Burnunuzu parmaklarla kapatıp, ağızdan hafif bir nefes aldıktan sonra havayı tekrar genizden kulağa göndermeye çalışmak ve bu hareketi iniş sırasında her iki dakikada bir tekrarlamanız kulakta tıkanıklığı önler.

Uzun Uçuşlarda Hareketsiz Kalmayın
Uçak yolculuklarındaki mecburi hareketsizlik sonucu bacaklarda toplardamarlarda pıhtılar oluşabilir. Pıhtının ayrılarak akciğerlere gitmesiyle bu durum ölümcül dahi olabilir. Bu nedenle her yarım saatte bir ayak bileklerinizi hareket ettirin. Dar çorap ve giysilerden de kaçının. Bol bol sıvı tüketin. Hatta çok uzun uçuşlarda uçak içerisinde 1-2 dakika yürüyün.

Bu yazı 67978 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM