Uçuk Neden Çıkar? Nasıl Geçer?

Paylaş
 

Halk arasında korku ile çıktığı söylenen, aslında mikrobik, bulaşıcı ve oldukça tehlikeli bir sağlık sorunudur. Uçuklu kişilerin; çatal, kaşık, bardak, havlu gibi özel eşyaları kullanılmamalıdır. Açık yaralardan, hemen vücuda giren mikrobu, hassas insanlarda oldukça büyük problemlere yol açabilmektedir. Uçuk çıkacak bölgede bir gün öncesinden yanma, karıncalanma ve hafif ağrı oluşur. 24 saat sonra yoğun olarak ağız içinde ve bazen de ağız ve dudak kenarlarında uçuklar belirir. Kısa sürede tüm ağız kenarında yayılma yapmaması için doktor kontrolünde ilaçlar kullanılmalıdır.

Hangi Durumlarda Çıkar?

Uçuk mikrobu daha çok bağışıklık sisteminin zayıf düştüğü durumlarda, kolay yoldan vücuda girecektir. Aşırı stres, uykusuzluk, beslenme bozukluğu, aşırı güneş ışığına maruz kalma ve yorgunluk uçuğun oluşumunu kolaylaştırır. Adet döneminde ve hamilelik sırasında uçukların oluşumu daha çok olur.

Uçuk Nasıl Tedavi Edilir?

Bulaşıcı bir hastalık olduğu için oluşmadan önlemek ve uçuk mikrobunun, vücuda kolaylıkla girebileceği durumları ortadan kaldırmak gerekir. Sık uçuk çıkaranların bağışıklık sistemini güçlendiren dengeli beslenme, uyku düzeni, stressiz ortam gibi önlemler alması gerekir. Oluşmuş uçukların tedavisinde ise piyasaya yeni çıkan ve deri altına işleyerek kısa sürede mikrobunu öldüren antiviral kremler kullanılmaktadır. Henüz çıkmadan belirtiler başladığı anda alkol sürmek, buz kalıpları koymakta bazı durumlarda uçuğun çıkmadan sönmesi için işe yarar. Şiddetli ağrılı uçuklarda ağrı kesici kullanılmalıdır.

Bu yazı 2495 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM