Üçlü Test Nedir ve Nasıl Yapılır?

Paylaş
 

Hamilelikte karşılaşılmakta olan kavramlardan birisi de üçlü test olarak adlandırılmaktadır. Bu yazımızda siz değerli ziyaretçilerimiz için üçlü test nedir ve nasıl yapılır? Sorularına en detaylı yanıtları bulmanızı sağlayacağız.

Üçlü Test Nedir?

Bebeğin hamilelikte yaşayacağı kromozomlara bağlı rahatsızlıkların tespiti ve anormal durumların fark edilmesi için gerçekleştirilmekte olan bir işlem olarak üçlü test uygulamaları yapılmaktadır. Doğumsal veya kromozomsal olarak rahatsızlıkların tespitinde gerçekleştirilen bu test, riskli tüm durumları ortaya çıkarmaktadır. Risklerin oranlarına göre değerlendirmeler uzman doktorlar tarafından yapılmaktadır.

Üçlü Test Nasıl Yapılır?

Bu test hamilelikte, anne adayı olmalarının 4. Ayından itibaren kısa süre içerisinde yapılmaktadır. Kliniklere göre bu sürelerde bazı küçük değişmeler olabileceğini unutmamak gerekir. Anneden alınan kan örneklerinde bakılan lerine göre, birkaç gün içerisinde anormal bir durumun olup olmadığına yönelik olarak sonuçlar elde edilecektir. Kan dışında ultrason sonuçlarının da birlikte değerlendirilmekte olduğu görülür.

Sonuçlarda düşük risk elde edilmesi durumunda herhangi bir işlem yapılmazken, yüksek çıkan sonuçlar için aydınlatıcı farklı muayeneler, bu işlemleri takriben gerçekleştirilmektedir .

Bu yazı 1824 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM