Tüp Bebek

Paylaş
 

Günümüzde tıbbın ilerlemesi ile hamile kalamayan ve çocuk isteyen ailelere bir umut doğuyor.

Tüp bebek tedavisi, kadın ve erkekten alınan yumurta ve spermin döllenerek embriyoya dönüşmesi, daha sonra bu embriyo’nun kadın rahmine bırakılmasıdır. Bu tedavi’nin başarılı sonuç alınabilmesi için alanında uzman bir doktor ile tedaviye başlamalısınız. Çünkü; embriyo’nun kadın rahminde tutunması sonucu doktorun da başarılı olduğunu göstermektedir. Eğer ilk tedavinizde olumsuz yanıt alırsanız doktor değişmenizde ve bu işlemi tekrar tekrar denemenizde fayda var.

Tüp bebek tedavisinin kurucusu Robert G. Edwards’dur. İlk tüp bebek tedavisi ile doğum İngiltere’de 1978 yılında gerçekleşmiştir. Türkiye de ise il tüp bebek doğumu 1989 yılında Ege Üniversitesi tarafından gerçekleştirilmiştir. Bu tedavi ile doğan bebeklerin oldukça sağlıklı olduğu gözlemlenmiştir.

Öncelikle tüp bebek tedavisinden doktorlar çiftlerin doğal yöntem ile hamile kalmasını söylemektedir. Bu yöntem, 1 yıl süresinde korunmadan çiftlerin ilişkiye girmesidir. Bu 1 yıl çiftler için oldukça önemlidir. Ayrıca 35 yaşında veya üstü olan bir bayan için bu yöntemden sonra 6 ay kadar gebeliği beklemesi gerekmektedir.

Yani, doğal yöntem ile gebe kalmak istiyorsanız bir buçuk sene sabırla beklemelisiniz. Doğal yöntem ile hamile kalınamadığında, alanında uzman doktorlar yardımı ile tedaviye başlarsınız. Bu yöntem ile  kısa sürede sonuç alabilirsiniz. Kadından alınan yumurta ile erkekten alınan sperm bir araya getirilerek döllenmesi sağlanmaktadır. Ardından döllenen embriyo kadın rahmine yerleştirilir. Embriyo, kadın rahminde tutunmayı başarırsa kadının yakın zaman da hamile kalma oranı oldukça yüksektir.

Tüp bebek tedavisi ile gebe kalma aşamasında yumurtalıkların uyarılması gerekir. Bu durumda da kadının çeşitli ilaçlar kullanması gerekmektedir. Adet döneminin 3. gününde başlanması ile 12 günlük bir süresi vardır. Bu aşamada kadının sürekli doktor kontrolü altında olması gerekir. Bu durumda yumurtaların uyarılması ve ilaçların tepkisi kontrol edilmektedir. Ayrıca erkekten alınan spermin de güçlü olması önemlidir.

Bu yüzden döllenecek olan sperm uzmanlar tarafından seçilmektedir. Üreme hücrelerinin durumuna göre klasik veya mikroenjeksiyon yöntemi kullanılmaktadır. Daha sonra embriyoların kadın rahmine geçişi hazırlanır. Kaliteli ve iyi embriyolar seçilir. Ardından kadın rahmine bırakılır.

https://www.teksencamlibel.com

Bu yazı 1617 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM