Topuk Ağrısının Nedenleri

Paylaş
 

Topuk ağrısının nedenleri oldukça fazla olup genellikle topuk kemiğine aşırı yük binmesi ya da aşırı kullanımı ile kaynaklanır. Topuk ağrısına sebep olan nedenler arasında fazla kilolu olmak, yanlış ayakkabı seçimi, düz ayakkabı giyilmesi ve topuğa baskı yapılması, yürüyüş bozuklukları geliyor. Topuk ağrısı için birçok neden etkili olabilir. Bunlardan bazılarını aşağıda sıralıyoruz.

Topuk Ağrısına Sebep Olabilecek Nedenler

  • Topuk çıkıntısı genellikle sporcularda ve atletlerde görünse de normal de görülmeyecek diye bir kanı yoktur. Topuğun etrafında olan kasların ve de kemiklerin sürekli gergin olması ile topuk çıkıntısı oluşur.
  • Topuk ağrısına neden olan bir diğer faktör ise halk arasında topuk dikeni olarak bilinen plantar Fasciitis’tir. Bu adından anlaşılacağı gibi topuğun yere teması halinde diken batmasına benzer bir sancı ve ağrının oluşumu ile baş gösterir. Topuğun ayak parmağına bağlayan dokularda oluşan iltihaplanma bu diken tipi acıya sebep oluşturur.
  • Topuk ağrısının diğer sebepleri ise aşırı içe bükme ve aşil tendonunda iltihaplanmadır.
Bu yazı 3352 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM