Tırnak Mantarından Nasıl Korunulur?

Paylaş
 

Tırnak mantarından korunma oldukça önemlidir. Tırnak mantarı enfeksiyonuna yakalanmak istemeyen kişiler ya da tırnak mantarı tedavisi sonucunda sağlıklı tırnaklara kavuşmuş ve tekrar mantar enfeksiyonuna yakalanmak istemeyen kişiler belli başlı basit yöntemleri uygulayarak tırnak mantarından korunabilirler.

Eller ve ayaklar yıkandıktan sonra ıslak ya da nemli bırakılmamalıdır. Daima kuru tutulmalıdır.

Kişinin kendine özel el ve ayak havlusu olmalıdır.

Tırnaklar fazla uzatılmamalı, kısa ve temiz tutulmalıdır.

Başkalarının çorap, ayakkabı, eldiven gibi eşyaları kullanılmamalıdır.

Ayaklar mümkün olduğunca havalandırılmalıdır. Ayakkabı içinde uzun süre kalmamalıdır.

Aynı çoraplar uzun süre giyilmemelidir. Çoraplar sık sık değiştirilmelidir. Çorap seçiminde giyilecek çorabın ayağı terletmemesine özen gösterilmelidir.

Ortak kullanım alanlarındaki özellikle havuz, hamam ve benzeri yerlerde bulunan terlik ve havlular kullanılmamalıdır.

Manikür veya pedikür gibi işlemler için kuaföre gidiliyorsa kuaförün kullandığı malzemelerin hijyenik olup olmadığına dikkat edilmelidir.

Kişiler bu şekilde tırnaklarına ve el-ayak bakımlarına özen gösterdiği takdirde tırnak mantarı riskinden korunurlar. Bu sebeple basit tavsiyeleri kişi hayatında uygulamayı aksatmamalıdır. Aksi takdirde kişinin tırnak mantarına yakalanma riski artacaktır ve çok daha zahmetli bir tırnak mantarı tedavi süreci yaşamak zorunda kalacaktır.

Bu yazı 1271 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM