Tip 1 Diyabet Belirtileri ve Tedavisi

Paylaş
 

Öncelikle, son zamanların maalesef ki en popüler hastalıklarından olan diyabet, bilinmelidir ki tip 1 diyabet ve tip 2 diyabet olarak ikiye ayrılmaktadır. Tip 1 diyabette genetik faktörler tip 2 diyabete göre daha etkilidir. Tip 1 diyabet, ne yazık ki çocukluk çağında dahi görülebilmekle birlikte, kendisine ait şikayetler daha ani ve etkili olmaktadır. Bu nedenle tip 2 diyabete göre teşhis edilmesi daha kolaydır. Vücut yeteri kadar insülin üretemediği için kandaki şeker hücrelere tam olarak erişim sağlayamaz. Şikayetlerin nedeni genel olarak budur.

Tip 1 Diyabet Nedir?

Vücudumuzun en önemli besin kaynaklarından biri glukozdur. Beyin dahil çoğu organ glukozu kullanmakta, glukozdan faydalanmaktadır. Vücudumuz bu maddeyi pankreas organında salgılanan insülin hormonu sayesinde kullanmaktadır. Eğer insülin hormonu yeteri kadar salgılanamaz ise vücut glukozu hücrelere taşıyamayacak, enerjiye dönüştüremeyecektir. İnsülin hormonunun yetersiz ve dengesiz salgılanması sonucu oluşan bu hastalık, genellikle genç yaşlarda veya çocukluk çağında ilk belirtilerini vermektedir.

Tip 1 diyabet hastaları çoğunlukla ömür boyu dışarıdan insülin almak zorunda kalmaktadırlar. Tip 1 diyabet, toplam diyabet vakalarının %10’u kadarını oluşturmaktadır. 15 yaş altındaki 150.000 çocuktan 1-53 kadarında diyabet hastalığı bulunmaktadır. Diyabet, Kuzey ülkelerinde daha sık görülmekle birlikte, kontrol altına alınmadığı sürece kişinin hayatını çok derinden ve olumsuz bir şekilde etkilemektedir.

Eğer tip 1 diyabet belirtileri gibi sorularınız var ise lütfen yazımızı okumaya devam ediniz.

Tip 1 Diyabet Belirtileri Nedir?

Mide bulantısı,
Kusma,
Şiddetli karın ağrısı,
Derin ve hırıltılı soluk alma,
Ağızda hissedilen aseton kokusu,
Ani gelen ve şiddetli baygınlık hissi, aşırı dalgınlık,
Hızlı kilo kaybı,
Çok sık idrara çıkma,
Sıvı kaybı,
Sık hissedilen susama hissiyatı, ağız kuruluğu
Ciltte kuruluk

Tip 1 Diyabet Neden Olur? Sebepleri Nelerdir?

Öncelikle bilinmelidir ki diyabet, otoimmün bir hastalıktır. Otoimmün hastalıklar, vücudun bağışıklık sisteminin kendi faydalı hücrelerine saldırdığı hastalıkları kapsamaktadır. Çoğunlukla bilinmeyen nedenlerden dolayı bağışıklık sistemi pankreas beta hücrelerine saldırmaya başlar ve pankreas yeteri kadar insülini salgılayamaz. Pankreastaki tahribat %80’i aştığında, diyabet belirtileri görülmeye başlar. Birçok faktöre göre değişkenlik gösterse de, diyabet sebepleri genellikle insülin ile bağlantılıdır.

Tip 1 Diyabet Nasıl Teşhis Edilir?

Diyabet varlığından şüphelenilen hastaya doktorun gerekli gördüğü tetkik ve teşhis yöntemleri uygulanır. Hastanın şikayetlerine ve hastalık geçmişine bağlı olarak gerekli yol haritası çizilir. Açlık ve tokluk şekerlerinin belli sınırlar içerisinde olması gerektiği için, çoğunlukla teşhis kan tahlili yöntemiyle yapılır. Oral Glukoz Tolerans testi, teşhiste çok önemli bir yöntemdir.

Tip 1 Diyabet Tedavisi Nedir?

Öncelikle en önemli kural insülin enjeksiyonudur, hastalar düzenli ve sürekli olarak insülin kullanmak zorundadırlar. Bunun dışında doktorun kişiye özel olarak hazırlamış olduğu beslenme ve egzersiz programları, tedaviye güçlü destek sağlamaktadır.

Diyabete Hangi Bölüm Bakar?

Eğer kendinizde diyabet varlığından şüpheleniyorsanız ve diyabet belirtileri görüyorsanız, ilgili hastanenin endokrinoloji bölümüne başvurmanız gerekmektedir. Şikayetlerinize ve hastalık geçmişinize bağlı olarak doktorunuz gerekli teşhis yöntemlerini kullanacak, eğer var ise diyabet hastalığınıza bağlı olarak size uygun bir tedavi planı oluşturacaktır.

Kaynak: www.sagliksitem.com

Bu yazı 961 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM