Timus Bezinin Mutluluğa Katkısı

Paylaş
 

Timüs bezi, tiroid bezinin hemen altında, göğüs boşluğunda ve soluk borusunun önünde yer alır. Bu bez insanın bağışıklık sisteminin tam merkezidir. Aslında bütün bağışıklık sistemimiz buradan yönetilmektedir. Timüs bezimiz ne kadar çok titreşirse o kadar sağlıklı bir birey oluruz. Özellikle bazı kadınların ağıt yakarken veya ağlarken göğüslerine vurduklarına şahit olmuşsunuzdur. Bu refleksten kaynaklanan basit bir el hareketi değildir. Bu beynin otomatik olarak gerçekleştirdiği bir  davranıştır.

Kişi göğsüne vururken Timüs bezini de titreştirir. Bu sebeple üzüntü kaynaklı bağışıklıkta meydana gelen direnç azalmasının önüne geçmeye çalışan bir sistem gelişir. Bu bez ne kadar sıklıkla titreştirilirse kişi o kadar genç ve sağlıklı yaşar ayrıca geç yaşlanır. Sizlerde parmaklarınızla göğsünüzün ortasına yapacağınız küçük vuruşlarla timüs bezinizi titreştirebilirsiniz.

Timus uyarıldığında ise salgıladığı hormonlar kişide çokça haz ve mutluluk duygusu yaratır. Çünkü timus aktif olunca bedenin kimyasının değişimine neden olur. Bu değişiklikle birlikte,sinir sistemini sakinleştirir ve beyin fonksiyonlarını da oldukça hızlandırır. Bu olayda kişide rahatlama duygusu yaratır. Avustralyalı Nobel ödüllü bir kanser araştırmacısı olan Sir MacFarlane, timus bezinin aktif duruma getirilmesiyle insan bedeninin kendisini kanserden koruyabilme gücüne sahip olacağını savunmaktadır.

Timusun sağlığımıza önemli yararlarından biri de T hücrelerini üretmedir. T hücreleri denilen lenfositler, vücüdumuza zarar verebilecek zararlı hücreleri imha ederler. Bu küçük T hücrelerine adeta yaşamımızı borçluyuz. AIDS gibi bağışıklık sistemimizi çökerten hastalıkların ölümcül olması ise T hücrelerinin haberleşme kanalları kesmelerinden kaynaklanıyor.

Bu yazı 2203 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM