Taşikardi Nedir?

Paylaş
 

Taşikardi, kalbin atım hızının normal atım değeri olan 100’ün üstüne çıkmasıdır. Sağlıklı bir insanda eforsuz durumda normal kalp atım hızı 50-100 arasındadır. Kalp atım hızı psikolojik ve çevresel birçok etken göre değişiklik gösterebilir. Ancak istirahat durumunda 100’ün üzerine çıkan bir kalp atım hızı taşikardik bir durumun habercisidir.

Taşikardi, efor halindeyken kalp atım hızının normal halinin dışında aritmik yani ritim bozukluğu şeklinde görülmesi şeklinde de olabileceği gibi, genetik yatkınlık nedeniyle oluşabilecek taşikardilerde mevcuttur.

Taşikardi, hormonal ve kan bozuklukları ile doğrudan bağlantı gösteren bir belirtidir. Bu sebeple anemi ve tiroit hastalıkları gibi hastalıklara daha yatkın olan kadınlarda görülme sıklığı, erkeklere göre daha fazladır.

Taşikardi, birçok nedene bağlı gelişebileceği gibi, en sık rastlanan nedenleri sigara, alkol ve aşırı kafein tüketimidir. Bu sebeple bu durumlara bağlı taşikardilerde nedenin ortadan kaldırılması büyük önem taşımaktadır. Ayrıca tedavi sürecinin hızlandırılması açısından oldukça önemlidir.

Taşikardinin diğer bir sık rastlanan sebebi, kondisyon tutmadan ağır spor aktivitelerinin yapılmasıdır. Kalp kasının henüz bu tip kondisyona hazır olmadığı durumlarda, gereğinden fazla çalışmaya zorlanarak taşikardi oluşmasına sebep olabilir.

Bu yazı 1370 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM