Tansiyon

Paylaş
 

Tansiyon ve Hipertansiyon

Tansiyon bir kuvvettir, bu kuvvet kalbin kanı vucuda dağıtması için gereklidir. Büyük tansiyon sol kalbin kanı vucuda dağıttığı güce denir. Küçük tansiyon kalbin dağıttığı kanın damarlarda durmasından oluşan basınca denmektedir. Hiper tansiyon kan basıncının normalden yüksek olmasından kaynaklanır. kan basıncı yani tansiyon 12 /8 in altında normal kanul edilir. 14 / 9 un üstü hiper tansiyon olduğunun göstergesidir. 12 / 8 ile 14 / 9 tansiyonun arasında kalan kısımda yüksek/normal tansiyon olarak adlandırılır.

Çeşitli çalışmalarda Türkiye’de 30 yaşın üstünde insanların %12 ile 16’sında büyük tansiyonun 140, küçük tansiyonun 90mmHg’nın üzerinde olduğu, daha ileri yaşlarda oranın arttığı, 50 yaşın üstündeki kimselerde her 4-5 kişiden birinde tansiyonun bu sınırların üzerinde olduğunu göstermektedir.

Ense kökenli dolgunluk şeklindeki baş ağrısı, kulaklarda basınç hissi, uğultu, bulantı, burun kanaması şikayetleri ile bakılan tansiyon ölçümlerinde yükseklik tespit edildiğinde kişi doktora başvurur.Bu tür hastalar azınlıktadır, çünkü yüksek tansiyon çoğu zaman belirti vermez.Bu nedenle özellikle ailesinde hipertansiyon hikayesi olan, 40 yaşın üstünde olan, şişmanlar (özellikle karında belirgin yağlanması olanlar), şeker hastaları, kronik bronşit hastaları, uyku apnesi olan kişilerin sık tansiyon kontrolü yapmaları önerilir. Hipertansiyonun kronik hastalık olması ömür boyu bununla yaşam çoğu kez hastayı tedirgin eder ve bu tanıdan kaçmaya çalışır. Ara ara gördüğü normal değerler ona rahatlık verir, tanının yanlış olduğuna inanmaya eğilimlidir. Hasta başlangıçtan itibaren bu konuda bilinçlendirilmelidir. Hipertansiyona ait tıbbi deliller araştırılmalı ve anlatılmalıdır. İlk bulgu efor testinde tansiyon yanıtının yüksekliğidir. Hem hipertansiyonun varlığını araştırmak hem diğer risk faktörleri varsa koroner kalp hastalığının araştırılması amacıyla yapılır.Yine ekokardiyografi dediğimiz kalbin ultrasound yöntemiyle incelenmesi, kalp kasını göstererek kalbin yüksek basınca karşı çalışıp çalışmadığını dolayısıyla hipertansiyonun mevcut olup olmadığı hakkında bulgu verir.Göz dibi incelemesi göz damarlarında hipertansiyona ait bulgu olup olmadığı konusunda bilgi verir.Bunlardan da daha değerlisi 24 hatta 48 saate kadar hastanın üstünde kalabilen çok pratik kişinin 15 dakika aralarla ölçüm yaparak günlük yaşamı içinde tansiyonunu belirlememize olanak veren tansiyon holteridir.

 

imagesCAQIGFO2

Özellikle tansiyonu yüksek normal grupta olan herkese takmayı öneriyoruz. Holterle ilaç seçimi daha başarılı oluyor. Tansiyon ilaçlarının en büyük yan etkisi ayakta tansiyon düşmesi olduğu için yeni holter cihazlarıyla bu yan etkiyi belirleyebiliyorsunuz ve gerekli düzenlemeleri yaparak tansiyon ilacı kullanan hastaların günlük performanslarını daha iyi kontrol edebiliyorsunuz.

Böbrek hastalıkları – nefritler, polikistik böbrek, böbrek yetmezliği, böbrek atar damarında tıkanıklık, Hormon ve metabolizma hastalıkları, şeker hastalığı, tiroid hastalığı, böbreküstü bezi hastalığı, kalp hastalıkları, kalp kapak hastalıkları, bazı ilaçlar-romatizmal ağrı kesiciler, kortizon, soğuk algınlığı grip ilaçları, hormon ilaçları-östrojen, antidepresanlar, iştah kesiciler hipertansiyona sebebiyet verebilir.

Kolesterol, hipertansiyon ve şeker hastalığı kardeş hastalıklardır.Hepsi damarla savaşır,iş birliği yapar ve harabiyet oluşturur. Sonuç damar sertliği ve buna bağlı kalp damar hastalıklarıdır. Sigara da aynı hasarı yapar ve arttırır. Tüm bu faktörlerin tek başına bulunduğu durumlarla birlikte bulundukları durumlarda tedavi stratejileri değişir. Modern tedavi şemaları mevcut risk faktörlerine göre düzenlenmektedir.

Solunum Egzersizi Tedavisi

1990’lardan itibaren düzenlenmiş solunumun bu üç ana sistemin hem kendi iç işlevlerinde hem de birbiriyle ilişkilerinde, hasta lehine, son derece olumlu ve dikkate değer ölçüde değişiklikler meydana getirdiği ortaya çıkarılmıştır. Solunumun dakikada 10 nefesin altına indirilmesiyle vücuttaki sempatik sinir aktivitesi yavaşlamaktadır.Bu durumda ince kan damarlarını çevreleyen kas tabakası gevşemekte ve damar hafifçe genişlemekte damar içi kan dolaşımı rahatlamakta ve tansiyon düşmektedir. Evde, iş yerinde uygulanabilen, küçük, taşınması kolay kullanımı pratik, yan etkisi olmayan FDA onayladığı bir cihazla her seansta en az 5 dakika, bir haftada en az 45 dakika süreyle yavaş solunum hızında (10 solunum /dakika ‘dan yavaş) derin ve yavaş soluk alma yavaş ve olabildiğince uzun soluk verme egzersizi esasına dayanır. Bizim bu tekniği uyguladığımız hastalarda elde ettiğimiz sonuçlar son derece olumludur.

Yüksek Tansiyon için Bitkisel Tarif konulu yazımızı mutlaka okuyun.

Bu yazı 3828 kere okundu.
 • Site Yorum

9 adet yorum var.

 1. ozan dedi ki:

  Tansiyon olayına çok dikkat edilmesi gerekiyor,Allah korusun ölüme kadar götürebiliyor bazen.

 2. cem dedi ki:

  maalesef günümüzün en çok rastlanılan rahatsızlarından biri. her geçen gün sayısı ciddi dereceye artmaya başladı ve bu konuda bilinçli olarak önlem alınması lazım başta insanın kendisi bu konunun bilincine varması lazım diye düşünüyorum.

 3. Şefki dedi ki:

  Benim tansiyonumu 13 e 10 çıkmıştı merak edip araştiriyim dedim. Sağlık konusunda çok tedirgin oluyorum

 4. Tetsu dedi ki:

  Tansiyon gerçekten çok dikkat edilmesi gereken bir konu ve çoğu yerde bişey yenilip içtikten sonra ölçülüyor bu da yanlış sonuçlara yol açıyor.

 5. Burhan dedi ki:

  Benim bazen bir anda gözlerim kararıyor napmalıyım ? aniden kendimi yere bırakasım geliyor..

 6. ahmet dedi ki:

  tansiyon kötü bir hastalık Allah kimsenin başına vermesin bu tür rahatsızlık oldıukça tehlikeli hekese geçmiş olsun

 7. isimsiz dedi ki:

  geçenlerde tramvaydan inerken başım dönmüştü. elim ayağım titredi. biraz oturdum sonrasında geçti. tansiyon yetişkin insanlar için çok kötü sonuçlar doğurabilir.

 8. ozan dedi ki:

  Yüksek tansiyon sinsi bir hastalık,. bu sebepten ötürü her yaşta görülebiliyor, belirti vermeden ortaya çıkar.

 9. kadir güneş dedi ki:

  Bence Tansiyon her zaman dikkat edilmesi gereken birşeydir umarım herkes dikkat eder zor bir durum tansiyon hastaları türkiyede her geçen gün artıyor.

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM