Suda Doğum Nedir ve Nasıl Yapılır?

Paylaş
 

Suda Doğum Nedir?

Suda doğum, öyle bilimsel araştırmalar sonucunda elde edilmiş bir doğum yöntemi değildir. Fransız bir kadının, 1803 yılında doğumunun uzun sürmesi sonucunda çekmiş olduğu sancılara ve ıstıraplara dayanamayarak rahatlamak amacıyla sıcak suyun içerisine girmesi ve bu esnada da şans eseri doğumun gerçekleşmesi ile bulunmuş bir yöntemdir. Ancak kadın doğum uzmanları bu doğum yöntemi üzerinde yaklaşık 160 yıl gibi uzun bir süre durmasa da Sovyetlerde geliştirilmeye başlanan bu doğum yöntemi zirveye yine Fransa’da çıkmış ve birçok Fransız kadına suda doğum yaptırılarak bu yöntem geliştirilmiştir.

Suda doğumun, normal doğuma göre tek avantajı suyun ağrı giderici etkisi ile kadınların doğum esnasında daha az acı çekmesidir. Buna rağmen bu yöntem, dünyada kendine geniş bir uygulama alanı bulamadığından sadece birkaç klinikte uygulanmaktadır. Anne adayları, suda doğumun bebek açısından herhangi bir sakıncası olmadığını bilmelidir. Ayrıca çocuk suda boğulur ya da su yutma tehlikesi olduğundan beyni ya da başka organları zarar görür gibi şehir efsanelerine anne adayları kesinlikle aldırış etmemelidir.

suda-dogum

Suda Doğum Nasıl Yapılır?

Suda doğum başlamadan önce anne adayına, bu doğum için özel bir kıyafet giydirilir. Doğum esnasında suyun hijyenik olması anne adayının ve bebeğin enfeksiyon kapmaması açısından büyük önem arz etmektedir. Suda doğum esnasında en önemli husus suyun sıcaklığıdır. Doğum yapılacak suyun maksimum sıcaklığı 37 dereceyi geçmemelidir. Aksi halde anne ve bebek açısından bir takım riskler oluşabilir. Bu açıdan en büyük risk ise anne adayının kan dolaşımında ani değişiklik meydana gelerek plasenta denilen bölgeye yeterli kanın ulaşmamasıdır. Doğum esnasında bebeğin, kardiyotokograf ile kontrol edilmesi bebeğin oksijensiz kalmaması açısından önemlidir. Suda doğumda, uzmanlardan daha fazla anne adayı etkindir. Çünkü doğumun önemli bir kısmını anne adayı kendisi yapar. Normal doğumda uygulanan suni sancı olayı suda doğumda uygulanmaz. Doğum süresince annenin tansiyonu kontrol altında tutulduğu gibi bebeğinde kalp atışlarının düzenli olup olmadığı kontrol edilir. Suda doğum tamamlandıktan sonra anne ve bebek havuzun dışına alınarak gerekli sağlık kontrolleri yapılır.

Bu yazı 2839 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM