Soğuk Uygulama Nasıl Yapılır?

Paylaş
 

Kanamayı durdurmak, incinme ve burkulmalarda ödemi önlemek, beden ısısı yüksek hastalarda vücut ısısını düşürmek için soğuk uygulama yapılır. Soğuk uygulama için su torbası veya buz/ soğuk su dolu poşet kullanılabilir. Soğuk uygulamaya uzun süre devam edilmesi bölgede anestezi etkisi yapar. Ödem ve ağrı artarsa, his azalırsa, cilt üzerinde lekeler meydana gelirse ve aşırı kızarıklık görülür ise soğuk uygulamaya son verilir.

Uygulama: Buz kesesinin 2/3 ‘si buz parçaları veya soğuk su ile doldurulur. Buz kesesinin havası çıkarılır ve ağzı kapatılır. Buz kesesi ters çevrilerek sızıntı olup olmadığı kontrol edilir. Uygulanacak bölgenin özelliğine göre üzerine gerekirse kılıf geçirilir. Uygulama yapılacak bölgeye buz kesesi yerleştirilir. Uygulamanın yapıldığı bölgede 10- 15 dakika aralıklarla cildin durumu, hissizlik, ağrı, renk değişikliği kontrolleri yapılır. Tedavi tamamlandığı zaman buz kesesi boşaltılır. Ters çevrilerek kurutulur.

Lokal Yaş Soğuk Uygulama

Bir küvet içine buz parçaları veya soğuk su ve 3-4 adet kompres konur. Lokal yaş soğuk uygulama baş, göz, burun, ve kollar üzerine uygulanır. Kompresler konulma sırasına göre ısındıkça 1- 2 dakikada bir değiştirilir ve işlem bitince bölge kurulanır.

Genel Yaş Soğuk Uygulama

Hastanın vücut ısısı alınır. Kompresler su ve buz ile ıslatılmış olarak koltuk altı, boyun, kasık, dizin arka kısmına, el ve ayak bileklerine, geniş kan damarlarının geçtiği bölgelere yerleştirilir. Kompreslerin uygulandığı bölgeler sırası ile ısındıkça değiştirilir. Beş dakikada bir hastanın vücut ısısı ölçülür.

Bu yazı 4722 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM