Sivilce Tedavi Yöntemleri

sivilce tedavi yöntemleri
Paylaş
 

Sivilce, insan vücudunda özellikle yüz, göğüs, omuzlar, sırt, boyun ve üst kollarda, lekelere ve aknelere sebep olan bir cilt rahatsızlığıdır. Yaygın olarak ergenlik döneminde, yağ bezleri aktive olduğunda ortaya çıkar, ancak herhangi bir yaşta da ortaya çıkabilir. Tehlikeli değildir, ancak cilt izleri bırakabilir. Türkiye’deki insanların en az yüzde 85’i 12 ile 24 yaşları arasında sivilce problemi yaşamaktadır. Peki bu sivilce denen meretin bir tedavisi yok mu? Tabi ki de var. Doktorunuzun size tavsiye ettiği ilaçları kullanarak sivilce probleminizi ortadan kaldırabilirsiniz.

Sivilce Neden Çıkar?

İnsan derisinin, derinin altındaki yağ bezlerine bağlanan gözenekleri vardır. Foliküller bezleri gözeneklere bağlar. Foliküller, sıvı üreten ve salgılayan küçük keselerdir. Bezler sebum denilen yağlı bir sıvı üretir. Sebum ölmüş cilt hücrelerini foliküllerden cilt yüzeyine taşır. Bu foliküller engellenmediğinde sivilce gelişir ve derinin altına yağ toplar. Zamanla biriken yağ dokusu deriyi kabartarak derinin dışına kadar çıkar. Derinin kabarmasından dolayı yağ dokusunun etrafında kan birikir. Sivilceler bu yüzden kırmızıdır. Uzmanlar, sivilcelerin genellikle ergen yaştaki gençlerde görüldüğünü ancak her hangi bir yaştaki insanda da çıkabileceğini belirtti. Hormanel değişiklikler sivilce oluşumunun baş tetikçisi olabilir. Sivilce çıkmasının asıl nedeni günlük yaşamımızdaki tükettiğimiz gıdalardan kaynaklanmaktadır. Aşırı yağlı yiyecekler sivilce oluşumunu tetiklemektedir. Ayrıca, cilt tipine göre de sivilce çıkma olasılığı artabilmektedir.

sivilce

Sivilce Nasıl Tedavi Edilir?

Tedavi süresi aknenin ne kadar şiddetli ve kalıcı olduğuna bağlıdır.

Hafif Yağlı Sivilceler

Hafif akne, cilde uygulanan jeller, sabunlar, pedler, kremler ve losyonlar gibi reçetesiz satılan ilaçlar ile tedavi edilebilir. Kremler ve losyonlar hassas ciltler için en iyisidir. Alkol içeren jeller ve kremler cildi kurutur. Bu yüzden yağlı ciltler için daha iyidir.

Sivilce ilaçları, aşağıdaki etken maddeleri içerebilir:

 • Rezorsinol: Siyah noktaların ve yağ dokusunun parçalanmasına yardımcı olur.
 • Benzoil Peroksit: Bakterileri öldürür, cildin değiştirilmesini hızlandırır ve sebum üretimini yavaşlatır.
 • Salisilik Asit: Siyah noktaların ve yağların bozulmasına yardımcı olur. İltihaplanma ve şişliğin azalmasına yardımcı olur.
 • Kükürt: Sivilceyi kurutma özelliği bilinmektedir. Fakat bilimsel bir çalışmaya rastlanmamıştır.
 • Retin-A: Gözeneklerin hücre döngüsünü kapatmasını sağlar.
 • Azelaik Asit: Folikülleri kaplayan hücreleri güçlendirir, sebum patlamalarını durdurur ve bakteri üremesini azaltır.

Bazı ilaçlar ciltte tahrişe, kızarıklığa veya ilk kullanımda yanmaya neden olabileceğinden, en düşük kuvvetle başlamanız önerilir.

Orta ve Şiddetli Sivilceler

Bir cilt uzmanı veya dermatolog daha ciddi vakaları tedavi edebileceği için bu tür sivilcelerde kesinlikle kulaktan dolma bilgiler ile kendinize tedavi uygulamaya çalışmayın. Yağ oranı yüksek ağrılı sivilceler bu gruba girebilmekredir.

Orta ve Şiddetli sivilce tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar şunlardır;

 • Antibiyotikler: Orta ila şiddetli akne için bakterileri azaltmak ve iltihapla mücadele etmek için oral antibiyotiklere ihtiyacınız olabilir. Genellikle akne tedavisi için ilk tercih, minosiklin veya doksisiklin veya bir makrolid gibi etkenler içeren ilaçlardır.
 • Anti-Androjen İlaçlar: Oral antibiyotikler yardımcı olmazsa, bu tür ilaçlar tercih edilebilir. Bu ilaç kadınlar ve gençler için kullanılabilir.
 • İzotretinoin: İzotretinoin, şiddetli akneleri için diğer tedavilere cevap vermeyen insanlarda etkin bir ilaçtır.

Sivilce Oluşumunu Engellemek İçin Doğal Sivilce Maskeleri

Sivilce oluşumunu engellemek için doğal sivilce maskeleri bulunmaktadır. Bu maskeler ;

1 – Ballı Maske

 • 1 çorba kaşığı bal
 • 1 çorba kaşığı hindistan cevizi
 • 2/3 çay kaşığı inek sütü

Malzemeleri bir kapta birleştirin. Daha sonra bir fırça kullanarak yüzünüze uygulayın. Hepsi bitene kadar maskeyi yüzünüzde veya cildinizde katmanlandırmaya devam edin. Cildinizde 10 ila 15 dakika bekletin ve sonra hafifçe bir nemli bezle silin veya yüzünüzü ılık suyla durulayın.

2 – Yumarta Maskesi

 • 1 Yumurta Beyazı,
 • 2 çorba kaşığı yunan yoğurt

Yumurtanın beyazını bir kaseye dökün ve hafifçe çırpın. Daha sonra içine yoğurt dökerek karıştırın. Bir fırça veya parmaklarınızı kullanarak maskeyi yüzünüze veya cildinize uygulayın. Karışımı ılık suyla durulamadan önce 10-15 dakika bekletin. Bunu maskeyi her gün uygulayabilirsiniz.

Bu yazı 3556 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM