Sıtma Hastalığı Nedir ve Belirtileri

Paylaş
 

Sıtma Nedir?

Sıtma hastalığı, insan vücudunun dişi anofel cinsi sivrisinekler tarafından ısırılması sonucu ortaya çıkar. Bu sivrisineklerde ki parazitlerin, insan vücuduna geçmesi sonucu birçok belirtiler görülebilmektedir.

Sivrisineklerin fazlaca yer aldığı ve kolay barınabildiği yerler bu hastalığın merkezini oluşturur. Bu mikrobun en önemli taşıyıcısı, dişi sivrisineklerdir. Beslenme alanlarını daha çok insanlar üzerinde oluştururlar. Taşıdıkları mikrobu da insanları ısırarak, sıtma hastalığının ortaya çıkmasına sebep olurlar. Sivrisineklerin yaşam alanı olarak seçtiği bölgeler ise sıcak ve nemli yerlerdir. Dolayısıyla, bu tarz bölgelerde yaşayan insanlarda, sıtma hastalığı daha sık görülebilmektedir.

Sıtmanın Belirtileri

Sıtma hastalığının en önemli belirtisi, yüksek ateş ve aniden gelen nöbetlerdir. Tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Hasta, bu süreçte kendini halsiz ve bitkin hisseder. Sıtma hastalığı kişilerde, kansızlığa da sebep olur. Ancak en önemlisi, yüksek ateş devamlı seyreder ve baş ağrısıyla birlikte şiddeti artar.

Sıtma ile birlikte hastada iştahsızlık başlar ve sinirli hareketler gözlemlenebilir. Bu süreçte nabzın da olduğundan daha hızlı şekilde attığı gözlemlenir. Mümkün olduğunca sivrisineklerden korunmaya çalışmalıyız.  Doktorlar tarafından önerilen krem ya da spreyleri kullanarak, sivrisinekleri kendimizden uzak tutmaya çalışmalıyız.

Bu yazı 1089 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM