Sıcak Uygulama Yöntemleri

Paylaş
 

Metabolizmayı hızlandırmak, ağrıları gidermek, hiperemi oluşturmak ve metabolizmada vazodilatasyon meydana getirmek amacıyla sıcak uygulama yapılır. Sıcak uygulama düz kasların kasılmasından ileri gelen spazmları ve ağrıları giderir.

Kuru Sıcak Uygulamalar

Isı Lambası : Isı lambasında 25– 40– 60 wattlık ampuller kullanılır. Uygulanacak bölge kuru ve temiz ve ampul tedavi edilecek deri yüzeyinden 45-50 cm yüksekte olmalıdır. Isının uygulandığı bölge görünüm, ısı ve ağrı yönünden 5 dakikada bir kontrol edilir. Uygulama süresi 15-20 dakikadır. Uygulama sonunda deri nemli, ılık ve pembe görünümlü olmalıdır.

Termofor : Termoforun veya muayene eldiveninin 2/3 ‘si sıcak su (çocuklar için 40- 46 derece, yetişkinler için 46- 52 derece) ile doldurulur. Termoforun havası çıkartılır ve ters çevrilerek sızıntı olup olmadığı kontrol edilir. Termoforun dışı kurulanır, uygulanacak bölgeye göre kılıf geçirilir. Termoforun ağzı hastaya yakın olmamalı, 10 dakikada bir uygulanan bölge kontrol edilmelidir.

Lokal Yaş Sıcak Uygulamalar

Kompres Yöntemi : Cildi yanmadan korumak için uygulanacak bölgeye vazelin sürülür. Kompresler sıcak suya bastırılıp sıkıldıktan sonra uygulanacak bölgeye yerleştirilir. Kompreslerin üzeri muşamba ve havlu ile örtülür. Kompres soğumaya başlayınca yenisi ile değiştirilir. 15- 20 dakika uygulamaya devam edilir. Uygulama bitince hasta kurulanır.

Genel Yaş Sıcak Uygulamalar

Çarşaf Yöntemi :  Hasta önce kuru çarşafa sarılır. Yaş sıcak çarşaf kuru çarşafın üzerine örtülür. Yaş sıcak çarşaf doğrudan deri ile temas etmemelidir. Yaş sıcak çarşafın üzerine muşamba ve bir kuru çarşaf daha sarılır. İşlem süresince hasta yalnız bırakılmamalıdır.

Bu yazı 2785 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM