Sıcak Çarpması

Paylaş
 

Sıcak çarpması, vücudun kendi sıcaklığını düzenleyemediği durumlarda vücut sıcaklığının sık sık 40°C’den daha fazlasına yükselmeye devam ettiğinde ortaya çıkar. Uzun süren bilinçsizlik hali, havale, solunum güçlüğü, sersemlik, huzursuzluk, anksiyete, taşikardi, terleme, kusma ve ishal gibi belirtiler görülebilir.

Sıcak çarpması çok acil bir durumdur. Yaşamı tehdit eden komplikasyonlarla dahi sonuçlanabilir. Acil müdahale ekibi gelene kadar veya hastaneye gidene kadar uygulanması gerekenler şöyledir;

Sıcak Çarpmasında İlk Yardım

  • Öncelikle sıcak çarpması sorunu yaşayan kişiyi doğrudan güneş ışığının olmadığı serin bir yere almalısınız.
  • Hastanın tüm vücudunu soğuk suyla serinletin ve vücut sıcaklığını düşürmek için çalışmalısınız.
  • Büyük damarların cilt yüzeyine daha yakın olduğu kasık, boyun ve kollara buz torbaları koyun.

Eğer hasta yutkunabilecek kadar uyanık ve bilinci açıksa ona saatte bir 1 litre ile 2 litre arası su verin. Sıcak çarpması geçiren çoğu kişinin bilinç seviyesi zamanla değişir ve güvenli bir şekilde suyu içemez. Hatta yardım etmeniz dahi gerekebilir. Hastaya su verirken mutlaka dik oturduğundan emin olmalısınız.

Bu yazı 1764 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM