Senkop Nedir?

Paylaş
 

Bilinç kaybı olarak tanımlanabilen senkop, çoğunlukla beyin perfüzyonunun azalmasından kaynaklanır. Bilinç kaybı 1- 2 saniye içinde oluyorsa Stokes- Adams ataklarından, geçici asistol veya atriyoventriküler blok varlığında ventriküler fibrilasyondan ve petiti mal epilepsiden kaynaklı olabilir.

Kardiyak Senkop Nedir?

Bu durum genellikle aura dönemi olmaksızın hızlı başlangıcı olan ve genellikle konvülziv hareketlerin, üriner inkontinansın ve postiktal konfüzyonel durumun olmadığı bayılma tipidir. Eforla meydana gelen senkoplarda sol ventrikül çıkış yolundaki obstrüksiyonlarından(aort darlığı, hipertrofik kardiyomiyopati), Takayasu arteritinden ve pulmoner hipertansiyonundan kaynaklanır. Prodromal dönemde aura tanımlayan, üriner inkontinansı olan ve postiktal konfüzyonel durum yaşayan hastalarda bu durum çoğunlukla epilepsiden kaynaklanır.

Kardiyovasküler kökenli semptomlarda bilinç genellikle daha hızlı yerine gelirken, konvülzif bozukluğu olanlarda bilinç çok daha yavaş yerine gelir. Vazodepressör senkop sonrası hasta soluk ve bradikardik olurken, Stokes- Adams atakları sonrası hastada flushing ve taşikardi görülür.

İlk Yardım: Bayılma

İlk Yardım: Kafa Travması

Bu yazı 2184 kere okundu.
Etiketler:
bayılma sağlık senkop
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM