Şeker Hastalığı

Paylaş
 

Şeker hastalığının yaşadığımız çağın en önemli hastalıklarından biri olduğunu, gün geçtikçe bu hastalığa yakalananların sayısının artmasından anlayabiliriz. Şu anda ülkemizde 5 milyondan fazla şeker hastası olan insan var ve bu korkunç rakam her geçen gün artmaya devam ediyor.

Şeker hastalığının sebep olduğu komplikasyonlar ise, daha ürkütücü. Kalp ve damar hastalıklarının görülme riskindeki en önemli başrol oyuncusu. Şeker hastalığı, beraberinde ölümlere neden olabilen kalp ve damar hastalıklarına sebep olmakla kalmayıp, birçok farklı komplikasyonların oluşmasına da neden oluyor.

Şeker Hastalığı Görülme İhtimali Kimlerde Daha Fazladır?

Ailesinde şeker hastalığı olan kişiler büyük risk altındadır.

Kilosu gerekenden çok daha fazla olan kişiler.

Çok hızlı yemek yiyenler ve çok çabuk acıkan kişiler.

Kandaki yağ oranları fazla olan insanlar.

Hareketli bir yaşam tarzından uzak olan kişiler.

Bunların yanı sıra, yaş ilerlemeye başladıktan sonra şeker hastalığına yakalanma riski de artacağını unutmamak gerekir.

Şeker Hastalarında Başka Hangi Hastalıklar Ortaya Çıkabilir?

Şeker hastalığı en çok damarlara zarar verir. Başta, kalp ve beyin, böbrek olmak üzere, gözlerde ve ayaklarda büyük tahribatlara sebep olur.

Kalp krizi riski artmakla birlikte, felç ya da körlük gibi hayati sorunlara yol açabilir. Kol ve bacaklarda kangren olasılığı oluşurken, hipertansiyon ve damar tıkanıklığı görülebilir.

Vücutta kilo kaybı oluşurken, bünyede asit fazlalığı baş gösterir ve hasta sonucu ölümle biten şeker komasına bile girebilir.

Bu yazı 3364 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM