Şeker Hastalığı Körlüğe Yol Açabilir Mutlaka Okuyun

Paylaş
 

Şeker Hastalığı ( Diyabet ) zaman içerisinde göz damarlarını ciddi bir şekilde etkileyebilmektedir.
Diyabet ( şeker ) hastalığı kontrol altına alınmazsa diyabeti olan bir hastanın kör olmasına neden olabilecek kadar risk oluşturan bir hastalıktır.

Şeker hastalığı vücudumuzda midenin arkasında Pankreas denilen bir organ vardır. Bu organdan da çok önemli bir hormon insulin hormonu salgılanmaktadır.

İnsulin hormonu besinlerle aldığımız şekerin vücut tarafından kullanılmasını sağlamaktadır. Şeker hastalarında ise bu insulin yapımında ve kullanımında bir sorun olduğundan dolayı vücutta şeker miktarı artmaktadır.

Şeker miktarı arttığı zamanda kalp damar hastalıkları, gözde görme kaybı  daha kötüsü körlük gibi ciddi komplikasyonlara yol açabilecek hastalıklarla karşılanabilmektedir.

Şeker hastalığında önemli bir bilgi olarak belirtmekte fayda var ;

Dünyada her 10 saniyede bir şeker hastalığına bağlı nedenlerden dolayı 1 kişi hayatını kaybetmektedir. 

Erişkin insanlarda ise  görme kaybına neden olan en önemli hastalık şeker hastalığıdır.

Şeker hastalığı ülkemizde Türkiye’de  yaklaşık 6 milyon insanı etkileyen  ve gittikçe çoğalan bir hastalıktır.

Şeker Hastalığı Olan Bir Hasta Gözünde Görme Hasarı olup olmadığını nasıl anlayabilir?

En Çok merak edilen Sorular ?

Şeker Hastalığı Göze nasıl vurur ?

Şeker Hastalığı Göze zarar verir mi ?

Şeker Hastalığı Gözde kanlanma yapar mı ?

Gözde Sıvı Toplanması

Görme alanının merkezinde yani gözün sarı noktasında bir sıvı toplanması oluştuğu zaman diyabet hastaları yavaş bir şekilde görme kaybı oluşmaya başladığını belirtmektedir.

Göz Kanaması

Bazende göz içerisinde ani kanamalar oluşabilmektedir. Bu zamanlarda da hastalar görme kaybı ile hekimlere gitmektedirler.

Şeker Hastalığı Süresi

Şeker hastalığının süresi arttıkça ne kadar kontrol altında olunsa da  gözde görme kaybı meydana gelebilmektedir.

Sigaranın Etkisi

Eğer diyabet hastası olup sigara kullanıyorsanız gözde görme sorunu yaşama riskiniz oldukça fazladır.

Şeker Hastası Hamileler

Yine gebe olup şeker hastası olan hamileler gözde görme kaybına uğrayabilecek risk grubunun içerisinde yer almaktadır.

şeker hastalığı göze vurur mu

şeker hastalığı göze vurur mu

Zamanında  Hekime Gidin

Şeker hastası olup ta görme konusunda sıkıntı yaşamıyor olsanız dahi kesinlikle kontrole gidin hekimlere başvurun bu sizin için ileride görme kaybına neden olabilecek bağlantılardan kurtulmanıza neden olabilir.

Dikkat!

En çok yapılan yanlış ise şeker hastaları gözde görme kaybının oluşmaya başladığı zamanlarda doktorlara gidip kontrol olmaktadırlar. Bu bazen çok geç olabiliyor sağlıkta en önemli kural erken teşhistir. Eğer şeker hastasıysanız gözünüzde bir görme kaybı vs yoksa hemen doktora gidin kontrolden geçin.

Sonuç Olarak ;

Şeker hastaları mutlaka düzenli bir şekilde doktorları tarafından kontrol altında olmalı tedavi ve kontrol süreçlerine ara vermemeleri gerekmektedir. Doktorların size söylediklerini harfiyen yerine getirmelisiniz. Beslenme spor gibi gündelik yaşamınızı doktorların tavsiyesi ile yerine getirmelisiniz. Stres depresyon sinir  gibi sizi olumsuz etkileyecek unsurlardan kendinizi ve ruhunuzu uzak tutmalısınız.

Kaynak ;  Doç. Dr. Ateş Yanyalı

Bu yazı 16014 kere okundu.
  • Site Yorum

14 adet yorum var.

  1. Barış dedi ki:

    Şeker hastalığının göze vurması gerçekten şaşırtıcı bir durum hiç aklıma gelmezdi.Her tedavinin olmazsa olmazı spor da yine bu hastalık için vazgeçilmez bir unsur olarak yazmışınız.Teşekkür ederim.

  2. Muittin dedi ki:

    Şeker hastalığı çok kötü bir durum birde körlüğe yol açması daha kötü, Allah herkese şifa verir inşallah çok güzel bir yazı olmuş.

  3. Hasan dedi ki:

    Benim en sevdiğim halam da yıllardır şeker hastası ve ne yazık ki gözleri artık çok iyi görmüyor. Ben uzaktayım en çok da beni resmime artık bakıp hasret gideremediğine üzülüyormuş 🙁

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM