Şeker hastalığı için Beslenme nasıl olmalı?

Paylaş
 

Şeker hastalığı olanlar için altın bir kuraldır doğru ve yeterli beslenmek uzun süre aç kalmamak sürekli kontrol altında olmak.

Peki diyabeti olan yani şeker hastalığı olan kişiler nasıl beslenmeli, beslenmede nelere dikkat etmeli bunlardan bahsedelim ;

Halk arasındaki en yaygın isyanlardan birisi  “neden hep en çok sevdiğimiz gıdalar zararlı” bu ve benzeri söylemlerdir.

Şeker hastası olmamak için kilo almamaya tüketilen gıdaların yakılmasına dikkat edilmelidir. Olaya şöyle bakacak olursan insanlar en çok sevdiği gıdaları tüketirler ve sürekli aynı ve benzeri gıdaları yiyecek , içecek vs tüketerek düzensiz bir beslenme durumuyla karşı karşıya gelirler.

Kişilerin  yine sevmedikleri yiyecek ve içeceklerin vücuda vermiş olduğu pozitif  enerjiyi hesaba katmadıklarını ve sürekli aynı tür gıdaları tüketerek eksik ve düzensiz beslendiklerinin altını çizmek gerekmektedir.

Şeker Hastalığında beslenme nasıl olmalı ?

Şeker hastası yani diyabet hastası olduktan sonra şeker hastalarının beslenme şekli çok önemlidir.

Öncelikle şeker hastaları hayatından şekeri ve içinde şeker içeren gıdaları hayatından çıkarmalı

Buna esmer şeker de dahil  çünkü bazı insanlar beyaz şeker ve sofra şekerlerini kullanmayarak diğer şeker ürünlerini tükettiklerinde etkisi olmadıklarını düşünebiliyor sakın böyle bir hata yapmayın içeriğinde şeker olan tüm gıdalara karşı  sizin uzak durmanız gerekmektedir.

Şeker hastalığının bilincinde olanlar ve bu hastalığa yeni yakalanıp düzenli beslenmek için doğru adım atmak isteyenler için ilk başlarda çok zor olacaktır. Çünkü genel olarak sevdikleri çoğu yiyecek içeceklerden uzak durmaları gerekecek veya çok az şekilde yemek zorunda kalacak.

Kesinlikle şeker hastaları iradelerine sahip olacak şeker, tatlı, hamur, yağ  gibi yiyeceklerden uzak duracak diyetisyen kontrolü ve bilgisi dahilinde gerektiği kadar tüketeceksiniz bu beslenmede altın kuraldır.

Şeker hastalığı için Beslenme nasıl olmalı?

Şeker hastalığı için Beslenme nasıl olmalı?

Sigara gibi kötü bir alışkanlık şeker hastalığı için tehlikelidir  ve derhal sigara kullanımına son verilmelidir.

Diyabetli hastaların klasik yaptığı yanlışlardan biride uzman bir diyetisyen tarafından verilen programı 1 ay 2 ay veya 1 hafta gibi zamanlarda uygulayıp olumlu sonuçlar aldıklarında veya almaya başladıklarında bu kadarı yeterli düşüncesine kapılıp programı bozmaları en çok yaptıkları yanlıştır.  Kesinlikle diyetisyenin bilgisi dışında böyle bir karar karar vermeyin ve aldanmayın!

Şeker Hastalığı ile ilgili diğer önemli yazılar için cümlenin başındaki mavi linke tıklamanız yeterlidir.

Yazar ; Burcu Görel

Kaynak ; n/a

Bu yazı 4820 kere okundu.
 • Site Yorum

7 adet yorum var.

 1. tuna dedi ki:

  seker hastaları beslenme konusunda en cok dıkkat etmesı gereken seylerın basında kesınlıkle seker gelıyor nolursa olsun sekerı bı sekılde kesmelerı lazım

 2. hakan dedi ki:

  beslenme hastaykende saplıklıykende her zaman dıkkat edılmesı gereken bır durum beslenmeye her zaman dıkkat etmelıyız ve bılınclı yemelıyız en azından ne yedıgımızı bılelım neyın neye yaradıgını bılmek her zaman ısımıze yaraya bılır

 3. sevgi dedi ki:

  Şeker hastalarının büyük çoğunluğu hasta olduğunu kabul etmiyor ve diyetlerini uygulamıyor. Bu da hastalığın daha çok ilerlemesine neden oluyor.

 4. türk dedi ki:

  şeker hastalığını eskiden yaşlılarda görürken şimdi bu hastalık küçük yaşlara düşmüş durumda.dikkat etmeliyiz uyarılar için teşekkürler.

 5. alper dedi ki:

  doğru . neden en sevdiğimiz gıdalar zararlı ki. 🙂
  tabi sağlıklı yaşam için dikkat etmeliyiz.

 6. Gökhan dedi ki:

  Beyaz pirinç yerine esmer pirinç, Normal patates yerine tatlı patates, Normal makarna yerine kepekli makarna, Beyaz ekmek yerine tam buğday ekmeği, Şekerli kahvaltılık gevrekler yerine müsli, Mısır yerine bezelye ya da yeşil yapraklı sebzeler yenilmesi tavsiyedir.

 7. orkide dedi ki:

  Şeker hastalığı başlı başına bir sorun gerçekten.Günlük yaşamlarında yediklerine içtiklerine cok dikkat etmeleri lazım.Ayrıca alkol ve sigara şeker hastalığının en büyük tehlikelerinden dikkat etmek lazım

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM