Şeker Hastaları Ne Yemeli?

Paylaş
 

Şeker hastalarının hayatları boyunca beslenme düzenlerine çok dikkat etmesi gerektiği bilinen bir gerçektir. Şeker hastaları için önerilen gıdalar ile, bu hastalığı kontrol altında tutmak mümkün olacaktır. Aşırı ve işlenmiş şekerli gıdalardan uzak durulması gerektiği gerçeği ile birlikte, birçok önerilen gıda da mevcuttur.

Öncelikle şeker hastalarının her zaman lif oranı yüksek gıdalar ile beslenmeleri gerekiyor. Tam buğday unundan üretilen ekmek ve benzeri gıdaları tüketmeleri önemli. Beyaz undan ve beyaz un ile yapılan gıdalardan uzak durmaları doktorlar tarafından önerilmektedir. Bununla birlikte beyaz pirinç yerine esmer pirinç, normal makarna yerine kepekli makarna da önerilir. Kan şekerini bir anda yükseltecek besinler tüketilmemelidir. Şeker ihtiyacı en sağlıklı ve doğal hali ile elma ve tarçından karşılanmalıdır. Böylelikle ani tatlı krizleri de ortadan kalkar. Yeşil yapraklı sebzeler, yumurta, kuru yemişler ve müsli de iyi gelecek gıdalar arasındadır.

Şeker hastaları muz, portakal, çilek ve mandalina gibi yine lif oranı yüksek meyveleri de bol miktarda tüketebilir. Hazır gıdalardan uzak durup doğal besinlerle beslenmek en doğrusu olacaktır.

Bu yazı 1851 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM