Şeker Hastaları Kalp Damar Hastalığından Nasıl Korunmalı?

Paylaş
 

Şeker hastalığı ile kalp damar hastalığının ne ilgisi var diye düşünen kişiler olabilir ancak durum hiçte düşündüğünüz gibi alakasız değildir.

Şeker hastalarında kalp damar hastalığı görülme sıklığı yüksektir.

Şeker hastalığı kalp hastalığı riskini Arttırır mı?

Şeker hastası olanlarda kalp ve damar hastalığı olma riski ne yazık ki yüksektir.

Diyabet kalp krizi ve tüm damar hastalıkları riskini arttırmaktadır.

Kalp krizi geçirmemiş diyabetli bir hastanın kalp krizi geçirme riski daha önce kalp krizi geçirmiş diyabetli olmayan bir hasta ile aynı veya biraz daha yüksektir.

Şeker Hastaları Kalp Damar Hastalığından Nasıl Korunmalı ?

Bunu önlemek için şeker hastası olan kişilerin yapması gereken bazı koşullar vardır.

Düzenli egzersiz yapmak

Uzman doktorlar ve televizyonlarda doktorlar ve spor uzmanları tarafından gösterilen egzersiz hareketleri uygulamak ve alışkanlık haline getirmek şeker hastaları için önemli bir faaliyettir.

Fiziksel faaliyetleri arttırmak 

Bol bol hareket etmek, hareket halinde bulunmak,  yürüyüş yapmak gibi bedensel hareketler şeker hastalığı olanlar için sürekli uygulanması gereken faaliyetlerdir.

İdeal kiloları muhafaza etmek

Eğer kilolar yüksek ise ki şeker hastalarının çoğu kiloludur. Bu nedenle şeker hastalarının mutlaka kilo vermesi gerekmektedir. Özellikle uzman diyetisyenler eşliğinde kilo verilmeye özen gösterilmeli.

Yüksek tansiyon, kan yağlarında yükselme gibi ek durumların kontrol altına alınması gerekmektedir.

Şeker hastasında tansiyon yüksekliği mutlaka şeker hastası için normal sayılan değerlerin altına indirilecek şekilde tedavi edilmelidir.

Kan yağlarındaki yükseklik hem diyet düzenlemeleri ile hemde gerektiğinde  ilaçlarla mutlaka normal sayılabilecek değerlere indirilmeli ve ömür boyu o değerlerle muhafaza edilmelidir.

Sigaradan uzak durun

Şeker hastalarının sigara içmesi durumunda  kalp damar hastalıklarına yakalanma riskini, kalp krizi gelişme riskini çok yüksek bir seviyeye taşımış olacaktır.

Sigara sağlıklı bireylerinde uzak durması gereken sağlığı her yönüyle tehdit eden kötü bir düşman olduğunu tekrar hatırlatmakta da fayda var.

Düzenli kontrollere gidin ve aksatmayın

Şeker hastalarında kalp hastalığı belirti ve bulguları çoğunlukla sessiz seyrettiğinden yada tipik ve belirgin olmayan belirtilerle karşılarına çıktığında şeker hastalarının düzenli aralıklarla kalp ve damar hastalığı açısından kontrol altında olması gerekir.

En azından yılda 1 kez sessiz seyreden kalp ve damar hastalığı açısından şeker hastalarının detaylı kontrolden geçmesi gerekmektedir.

Yazar ; Burcu Görel

Kaynak ; n/a

Şeker Hastalığı Hakkında  tüm yazılara göz atmak için aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Şeker Hastalığı

Şeker Hastalığı Ve Cinsel Yaşama Etkisi  için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

 

Bu yazı 4861 kere okundu.
 • Site Yorum

7 adet yorum var.

 1. hatice dedi ki:

  kulak çınlaması bazen insanı çileden çıkarıyor ama zamanla geçiyor zamanlada tekrar başlıyor

 2. Seçil dedi ki:

  Her hastalıktan korunmanın en önemli yolu sağlıklı beslenme ve stressiz bir hayat. Ama bu da çoğu zaman mümkün olmuyor

 3. Barış dedi ki:

  Günümüz itibari ile hastalıkların birçoğu beslenmemizle alakalı.Gıda tüketirken organik olanlara dikkat edersek hertürlü hastalığın önüne geçeçceğimize şahsen inanıyorum

 4. selin dedi ki:

  şeker hastalarının en dikkat etmesi gereken konulardan biri sizinde değindiğiniz gibi kilodur. Kilo bir çok seyin düşmanı olduğu gibi seker hastalıgının da en büyük tetikliyicisidir.

 5. yusuf dedi ki:

  hocam sitenizin ciddi anlamda takipcisiyim bu kadar guzel bılgıler paylastıgınız ıcın tessekkur ederım

 6. sarı dedi ki:

  ne kadar korunursak korunalım olacak oluyor işte fazla kafaya bazı şeyleri takmamak gerekir olacağına bırakmak en iyisi

 7. Fiesta dedi ki:

  hasta yada sağlıklı insanlar ne olursa olsun , iyi beslenmeli,spor yapmalı ve tütün alkol gibi ürünler kullanmaması lazım.Neticesinde şeker hastası bir insanın makaledede belirtildiği gibi sigara içer , gıda tüketimine dikkat etmez yada spor yapmazsa şeker hastalığının yanına kalp damar rahatsızlığıda eklenecek.
  Dengeli beslenme ve yaşamımıza dikkat etmeliyiz.

  Herkese acil şifalar.

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM