Sarımsağın İnsan Vücuduna Yararları ve Zararları

Paylaş
 

Sarımsağın Yararları Ve Zararları Nelerdir?

Alabama Üniversitesi’nde (ABD) yapılan araştırmalara göre, sarımsağın sırrının ona kokusunu veren ‘allisin’ maddesinde yattığını ortaya çıkardı.

Buna göre Allisin maddesi, vücuda girdiğinde parçalanarak hidrojen sülfat yayıyor. Bu da nefesin ve derinin kokmasına neden oluyor.

Kötü kokmasına rağmen bu madde damarların genişlemesini sağlayarak, yüksek tansiyonu da düşürüyor ve kan akışını hızlandırıyor.

Organlara daha fazla oksijen taşıyarak kalp üzerindeki baskıyı azaltmaya yardımcı oluyor, tansiyonu düşürüyor.
Uzmanlar, bununla birlikte, aşırı tüketildiğinde kanı incelttiği için sarımsak ve sarımsaklı besin takviyelerinin ölçülü olarak tüketilmesini tavsiye ediyor. Damarların tıkanmasını da engelliyor.

Sarımsak Kansere İyi Geliyor Mu ?

Sarımsağın bileşimindeki maddelerin çoğunda anti-kanser özellikler olduğu savunuluyor. Fakat bu bileşimlerin içinde en büyük rol oynayanı “alil sülfür”.

Sarımsağın kanser riskini azaltıp azalmadığı konusunda birçok araştırma var. Amerika Ulusal Kanser Enstitüsü sarımsağı anti-kanser besin olarak kabul etmiş durumda.

Sarımsağın faydalı hali çiğ halidir. Ticari şekilde satılan tozu veya tablet halinde pazarlanan biçiminin vücuda faydası ne yazık ki minimal.

Genelde bazen çiğ yiyemediğimizden dolayı pişirmeyi tavsiye ediyoruz ama iyi bir şekilde pişirilmediği takdirde bütün antioksidan özelliklerini kaybediyor ve sağlığımıza faydası olduğunu zannederken sadece tadından faydalanmış oluyorsunuz.

San Francisco’da yapılan bir araştırmada, sarımsağı fazla tüketenlerin (8-12 diş ) Pankreas kanseri riskini yüzde 55 azaltığı savunuluyor. İlk bakışta 8 diş sarımsak size fazla gelebilir ama yemek pişirdiğinizde ve sarımsağı doğru pişirdiğiniz taktirde bu esasında hiç de ulaşılması zor bir rakam değil.

Sarımsağı Pişirdiğimizde Bu Kurala Dikkat !

Sarımsağı pişirdiğinizde önceden dövüp 15 dakika ısısında bırakmanız gerekiyor. Ancak bu şekilde içindeki enzimler aktif oluyor.

Sarımsağın Zararları Nelerdir ?

Çiğ sarımsağı mümkün olduğu kadar tüketilmemesi gerekiyor. Çiğ sarımsağın tahriş edici, asidik ve okside edicibileşikleri ayrıştırma ile yok edilebilmektedir.

Gaziantep üniversitesi (GAZÜ) Tıp Fakültesi Klinik Biyokimya Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr.Nejat Yılmaz, sarımsağın, çiğ tüketimine dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

Bağırsak hastalıkları, parazitlere karşı, solunum hastalıklarında, deri hastalıkları,yaraların iyileştirilmesinde ve yaşlılığa karşı sarımsak kullanılmaktadır. İkinci Dünya Savaşında açık yaraların üzerine direkt olarak sürülerek, enfeksiyonun yayılması engellenirdi.

Bu yazı 1280 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM