Sarılık Hastalığı ve Nedenleri

Paylaş
 

Sarılık hastalığı, kandaki bilirubin seviyesinin yükselmesi sonucunda deri, göz ve mukozaların sarı renk olması durumudur.

Sarılık Hastalığının Nedenleri

Sarılık, birden çok nedenden kaynaklanabilir. Sarılık dört grupta toplanır bunlar:

Hemolitik Sarılık: İnsan kanındaki alyuvarların tahrip olması durumunda safra, kana bulaşır. Belirtileri ise hastanın küçüğünün rengi normal, büyüğünün ise koyu olmasıdır.

Hepatoselüler Sarılık: Virüsün sebep olduğu karaciğer iltihabıdır. Karaciğerdeki hücreler büyür. Böylece safra yolları tıkanmaktadır. Bunun belirtileri, zamanla görülür. Ateş, ishal, iştahsızlık ve kusma gibi… Sıkça görülen sarılık çeşididir ve hepatik sarılığın başlıcaları Hepatit B ve Hepatit C‘dir.

Tıkanma Sarılığı: Bu tür sarılıkta bilirubin üretimi artmaz. Ancak safra yollarında tıkanma olur. Bu tıkanma safra taşı veya karaciğer tümörü oluşturabilir.

Yenidoğan Sarılığı: Yeni doğan bebeklerin kanlarındaki bilirubin miktarının çoğalması sonucunda görülür. Doğum sonrası ilk hafta içerisinde her doğan bebeğin kanında kesinlikle bilirubin miktarında çoğalma görülür.

Bu yazı 1514 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM