Saman Nezlesi Nedir? Nedenleri ve Tedavisi

Paylaş
 

Saman nezlesi, alerjik kökenli bir üst solunum yolu hastalığıdır. Alerjik rinit olarak  da bilinen hastalık tıp dilinde pollenosis olarak tanımlanır. Bahar aylarının hastalığı olan saman nezlesi, rahatsız edici boyutlarda yaşanabilmektedir.

Saman nezlesi, hastada şiddetli biçimde görülen burun akıntıları, sürekli aksırma ve hapşırma, gözlerde kızarıklık, gözlerde sulanma ve rahatsız edici bir öksürük ile karakterize bir hastalıktır.

Saman Nezlesinin Nedenleri Nelerdir?

Saman nezlesi, alerjik kökenlidir. Ve dolayısıyla temelinde hastada alerjiye sebep olan bir durum yapmaktadır. Bu alerjik etken, çoğu zaman kendini polenler, bahar aylarında yayılan çiçek tozları, çiçekler şeklinde göstermektedir. Ayrıca hayvan tüyleri de alerjin rinit yani saman nezlesine yol açabilir. Saman nezlesinde  vücudun bağışıklık sistemi, alerjik reaksiyona sebep olan etkeni dışlamaya çalışmakta ve bu uyarıcıyı bir düşman olarak görerek kendini savunmaya çekmektedir.

Nasıl Tedavi Edilir?

Saman nezlesinin tedavisinde aşı uygulamaları ile ilaç tedavisi bulunmaktadır. İlaç tedavisi genellikle alerjene maruz kalmadan ve hastalık belirtileri başlamadan önce başlatıldığından, kronik saman nezlesi olan hastaların belirli dönemlerde doktor kontrolünü ihmal etmemeleri gerekmektedir. Saman nezlesinin tedavisinde antihistaminikler kullanılmaktadır.

Saman nezlesinde aşı tedavisi genellikle ilaç tedavisinin yanıt vermediği hastalarda sistematik şekilde uygulanmaktadır. Alerjik rinit tedavisinde hastanın alerjen maddelere karşı korunması da büyük önem taşımaktadır.

Korunma Yolları Nelerdir?

Saman nezlesine maruz kalan hastalar, bahar aylarında kendilerine dikkat etmeli, polenin yoğun bulunduğu alanlarda bulunmaktan kaçınmalıdır. Ayrıca tozdan topraktan sakınmak, ev işi   görürken  maske kullanmak, çocuklarda  alerjen etki gösterecek cisim ya da oyuncaklara maruz bırakmamak saman nezlesinden korunmada son derece önemli hususlardır.

Bu yazı 2425 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM