Robotik Saç Ve Klasik Saç Ekimi

Paylaş
 

Modern çağın en faydalı getirisi olan saç ekimi en gelişmiş özelliği olan robotik cerrahi ; sağlık sektöründe birden fazla operasyona öncülük ettikten sonra , saç ekim tedavilerinde de başarısını gösterdi.

Yöntem olarak klasik saç ekimi denilen FUE yöntemi ile robotlar ile gerçekleştirilen yeni nesil saç nakli sistemi ile robotik saç ekimi arasında farklar nelerdir bunlara değinelim.

Saç ekimi robotu,  doktorlar tarafından manuel olarak gerçekleştirilerek yapılan klasik yöntemdeki hata paylarını , göz yanılgısını , dikkat ve hassasiyeti minimuma indirir. Klasik saç ekimin de saçların çıkma yönü tamamen uzmanın özen , dikkat ve tecrübesine bağlıdır. Ancak robotik saç ekiminde durum böyle değildir.

Saç ekim robotu , akıllı algoritmaları sayesinde saç kökleri arasındaki boşluk , saçların çıkma yönü ve açısı , derinliği gibi parametreleri otomatik olarak algılar ve özel büyüteci ile foliküler görüntülemede 10.000 kat büyüme sağlayarak hata payını tamamen ortadan kaldırır. Saç ekim robotunun bir diğer önemli avantajı ise saçın köklerini toplarken mevcut olan saçlara kesinlikle zarar vermemesidir.

Herkes bu konuyla fazlasıyla ilgilenmektedir. Çünkü kimse saçlarından olmak istemez. Robotik cerrahisinde robotun bir saniyede yaklaşık 400 , bir dakikada yaklaşık 4000’in üzerinde fotoğraf çekebilme özelliği sayesinde saç kökü ve saçın olduğu en ufak yerlerde yanlışlıkla kanal açılmasını bu şekilde önlenebilmektedir. Diğer klasik yöntemlere oranla greft sayısı olarak daha az greft temin edilir , ancak diğer tekniklere oranla daha çok verim alınır. Çünkü robotik saç cerrahisinde robot yardımıyla alınan köklerin kırılma ihtimali çok düşüktür.

Önemli konulardan birisi de robotik saç ekimin kişiye özel saç tasarımı olmasıdır. 3D modelin oluşturulması için 5 farklı açıdan fotoğraf çekimi yapılarak , fotoğraflar sisteme yüklenir. Saçların arasındaki boşluklara kadar kalınlığı saptanır. Sıklaştırma yapılacak alanlar belirlenir. Saç çizgisi çizilir. Bu teknoloji sayesinde fotoğraf üzerinden kişinin saç ekimi için kaç köke ihtiyaç duyulduğu , saç çizginin nereden başlayacağı ve ekim sonrasındaki olası sonuçları ile kişinin saç ekimi sonrası görüntüsü belirlenmiş olur.

http://www.sacekimiturkiye.org/

Bu yazı 866 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM