Reflü Nedir ve Nasıl Oluşur?

Paylaş
 

Çağımızın en yaygın hastalıklarından birisi de reflüdür. Daha henüz bebekken bile etkisini gösteren bu hastalık ciddi anlamda yaşam kalitesini düşürebilmektedir. Peki, nedir bu reflü hastalığı ve nasıl oluşur?

Reflü Nedir?

Her yaşta görülebilen reflü hastalığı, yemeklerin mideye ulaştığı süre içerisinde yemek borusuna kaçmasını engelleyen kapakçıkların bozulması şeklinde adlandırılmaktadır. Reflü hastalığı tedavi süreci uzun olan ve çok dikkat edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Birçok reflü vakasında ise onunla birlikte yaşamayı öğrenmek zorunda kalınabilmektedir.

Reflü Nasıl Anlaşılır?

Reflü hastalığının en belirgin özelliklerinden birisi, mide ekşimesi ile mide asidi üretmesi ve yenilen yemeklerin daha sonrasında ağza gelmesidir. Özellikle yediklerimize dikkat etmediğimiz takdirde bu rahatsızlık daha da artabilmektedir. Günlük yaşantımızı olumsuz yönde etkileyebildiği gibi gece uyku halindeyken de rahatsız edici etkilere sahip olan reflü hastalığı düzenli bir tedaviyle birlikte kontrol altına alınabilmektedir.

Sabahları uyandığımızda hissettiğimiz ağız için acılık ve ağza acı su gelmesi, ilerlemiş vakalarda yaşanan ses kısıklıkları ve seste görülen çatallaşmalar da reflü hastalığının belirtileri arasında sayılabilmektedir.

Reflü Tedavisi

Reflü hastalığı tedavisi içerisinde aç karnına içilen ve yemek sonrası kullanılan mide koruyucular ile mide asidi düzenleyiciler olsa da en iyi tedavi yöntemi yediklerimize dikkat etmek şeklindedir. Özellikle doktorun vermiş olduğu diyet ve yemek düzenine mümkün olduğunca uyulması bu hastalığın etkilerini oldukça azaltmaktadır. Özellikle acı ve baharatlı gıdalar ile kafein, sigara ve içki gibi alışkanlıklar tam bir reflü tetikleyicisidirler.

Bu yazı 1771 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM