Protein Tozunun Zararları

Paylaş
 

Protein tozu kullanımı genellikle spor yapanlar ve vücut geliştirenler de görülmekle birlikte vücutta gözle görülür bir farklılık yaratmaktadır. Ancak protein tozları sağlığımız üzerinde çok ciddi sorunlara dahi yol açabilmektedir. Herhangi bir protein almaya karar vermeden evvel vücut için ihtiyaç olan protein miktarını öğrenmek için mutlaka bir doktordan görüş alınmalıdır. Kasların geliştirilmesi ve desteklenemdi için protein tozlarından ne kadar alınması gerektiği bilinmelidir.Protein tozunun diğer zararları ise başlıca şöyledir

Kemiklerde Sorunlar
Yüksek protein tüketimi sonucu kemik erimesi meydana gelmektedir. Bunun nedeni ise fazla proteinin kanın daha fazla asidik hale gelmesini tetiklemesidir. Bunun bedeni olarak vücut kandaki asit durumunu nötrlemek için kalsiyumu kemiklerden uzaklaştırmaya çalışacaktır. Sonuçta da kemiklerden kalsiyumun atılması kemiklerin zayıflayarak kırılması neden olacaktır.

Keton Fazlalığı
Yüksek miktarda protein içeren protein tozlarını alırken bu süreçte düşük karbonhidratlı diyet yapıldığında ise vücutta keton birikmesi oluşabilecektir. Çok fazla protein ile birlikte az oranda karbonhidrat alındığında vücutta yağları enerji üretmek için kullanılacaktır. Bu durumda da karaciğer ve böbrek gibi organlarda zarara neden olabileceği düşünülmektedir.

Karaciğer Sorunları
Protein tozunun fazla miktarda alınması karaciğerin zarar görmesine neden olur ve hayati bir risk taşımaktadır.

Bu yazı 2089 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM