Prostat Kanserinin 6 Belirtisi

Paylaş
 

Prostat kanseri erkeklerin baş düşmanı ve hayatın son demlerinde karşılarına çıkma ihtimali yüksek bir hastalıktır. Gelişmiş ülkelerde erkeklerin ölüm nedenleri arasında ikinci sıradadır. Yaş aralığı 55-65 yaş aralığıdır. Bu makalede Prostat Kanserinin 6 Belirtisi üzerinde duruyoruz.

1. Erken prostat kanseri belirtilerini anlamak önemlidir, idrara çıkma döngüleriniz değişebilir. İdrar döngülerindeki değişiklikler şöyle olabilir; kesik kesik idrar, kanlı idrar, ağrılı idrar veya çok az idrar yapmak. Konumu nedeniyle, kanserden gelen kitle, idrarınızın normal akışını önleyerek, idrar yolunuzu daraltır siz de idrarı çok az yapabilirsiniz.

2. İdrarda yanma tam olarak kanser belirtisi değil ama şüphe gerektirir. İdrar yaparken yanma olmasının temel nedeni, mesane torbasında fazla idrar toplanmasıdır. O idrar birikir ve bu da inflamasyona neden olabilir. İdrar içinden geçtiğinde ise kanallarda yanmaya neden olur. Prostat bir enfeksiyondan iltihaplandığında, buna prostatit adı verilir.

3. İdrarınızda kan veya  kırmızı renkte idrar tonu görüyorsanız durum normal değildir. Risk şu ki; prostat kanserinde genişleyen tümör nedeniyle yeni kan damarları meydana gelir ve yaralar oluşabilir. Bu durum prostatın büyümesi ve prostatın iltihaplanmasına yol açabilir ve idrarda kan oluşturabilen idrar yolu enfeksiyonlarını artırabilir.

4. Prostat kanserine yakalanlarda, cinsel birleşmede meni gelirken ağrı hissedilir. Bu durum sizde de oluşuyorsa, derhal bir üroloji uzmanına görünün.

5. Prostat kanseri sinsice ilerler, en çok korkulan şey, başka organlara yayılmış olmasıdır eeğr bu durum gerçekleştiyse, durum daha da ciddileşir. Erken teşhis tüm kanserlerde olduğu gibi prostat kanserinde de çok dikkat edilmesi gereken bir konudur.

6. Anlam veremediğiniz bulantılar, kusmalar baş dönmesi halsizlik ortaya çıktıysa ve bunlar diğer idrar yanması, kesik idrar ağrılı idrar ile eşlik ediyorsa hemen prostat kanseri riskini düşünün.

Bu yazı 727 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM