Prostat Kanseri Nedir?

Paylaş
 

Prostat kanseri; prostat isimli üreme dokusunun hücrelerinde meydana gelen anormal hücre bölünmeleri ya da büyümeleri sonucu oluşan yapı bozukluğudur. Bu yapı bozukluğu prostat dokusunun işlevselliğini olumsuz etkilemektedir. Hissettirmeden ilerleyen bu kanser türünü testlerden ve muayenelerden geçmeden erken dönemde saptamak pek mümkün olmamaktadır. Bu yüzden kişiler her hangi bir rahatsızlık hissetmeseler bile özellikle belirli bir yaştan sonra düzenli olarak kontrolden geçmek zorunda kalmaktadır.

Prostat; erkeklerde bulunan, mesanenin alt kısmında yer alan ceviz büyüklüğünde bir üreme dokusudur, spermin taşınmasını ve akışkanlığını sağlayan “meni” sıvısının oluşumundan sorumlu salgı bezidir. İdrarın ve spermin atılmasını sağlayan kanalın (üretra) etrafında çevrelenmiş şekildedir. Prostat dokusu hücrelerinin herhangi bir anormal hücre davranışından dolayı ( kontrolsüz hücre büyümesi ya da ölmesi gereken hücrelerin ölmemesi ) bu doku üzerinde doku birikmesi meydana gelir ve bu birikim tümörlü yapıyı oluşturur. Böylelikle prostat kanseri meydana gelir. Gün geçtikçe daha da artış gösteren prostat kanserinin ileriki zamanlarda çok fazla görüleceği öngörülmektedir.

prostat

Prostat kanseri iyi huylu ya da kötü huylu olabilmektedir. Kötü huylu prostat kanseri kan damarları ve lenf bezleri ile başka organlara taşınabilme özelliğindedir. Kanserli dokudan parça koparak başka organların da işlevselliğini bozabilmekte ve kişiler prostat ile hiç alakası olmayan şikâyetlerle doktora gidebilmekte, bu sayede prostat kanseri olduğunu öğrenebilmektedir. Kandaki PSA(sperm sıvılaştırıcı enzim) artışı ya da muayenelerde prostat üzerinde ele gelen sertlikler ve üretrada oluşan anormal durumlar ( idrarı rahat yapamama, kanlı meni, ağrılar…) prostat kanserinin en önemli bulgularıdır.

Sağlıksız beslenme, genetik yatkınlık ve obezite; prostat kanseri oluşumunun en önemli sebeplerinden sayılmaktadır.

Bu yazı 2533 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM