Polikistik Over Sendromu Nedir?

Paylaş
 

Kısırlığa yol açabilen kadın hastalıkları arasında bulunan Polikistik Over Sendrom, yumurtalıkları tutan bir hastalıktır. Kadının psikolojik sağlığını ve yaşam doyumunu olumsuz etkileyen hastalıklar arasındadır.

Polikistik Over Sendrom nasıl bir hastalıktır?
PCOS,  yumurta çevresini saran kistlerle karakterize olan bir yumurtalık dolayısıyla da kadın hastalığıdır. Yumurtalık çevresindeki urlar iyi huylu  yumurtalık hücreleridir.

Polikistik Over Sendromun nedenleri nelerdir?
PCOS, hormonal bir dengesizlik sonucunda oluşmaktadır. Temelinde hormonal faktörler ya da birhormon bozukluğu yatmaktadır. Hipofiz bezinin kimi hormonları aşırı salgılaması hastalığa sebep olmakta, hastalık sonucunda yumurtalık işleyişinin sağlıklı olmayışı da hormonal dengeyi altüst etmektedir.

PCOS hastalığının beirtileri nelerdir?
Polikistik Over Sendromda yumurtlama düzenli ve sağlıklı şekilde gerçekleşmediği için beden, daha fazla erkeklik hormonu salgılar. Bu  durum kadınlarda bıyıklanma ve tüylenmeye sebep olur. Bıyıklanma ya da tüylenme, hastalığın kadının ruhsal  durumunu olumsuz  etkileyen sonuçları  arasında baş sırada yer almaktadır. Ayrıca hormonal dengesizlik bedende yağlanmayı arttırarak kadının sebepsiz yere ve hızlı şekilde kilo almasına yol açmaktadır. Kilo artışı bedenin insülin direncinin artması ile de yakından ilgilidir.

PCOS’ un en açık belirtilerinden birisi de adet düzensizliği, adet döngüsündeki normal dışı durumlardır.

Genellikle adet düzensizliği ile hastada tüylenme sorunu ilk olarak akla PCOS’ u getirir. Hastalığın bulgulanmasında kan değerleri ile erkeklik hormonu seviyesi önemli bir araçtır.

PCOS Tedavisi nasıl olmaktadır?
PCOS tedavisinde bir taraftan bedenin hormonal dengesi  sağlanmaya çalışılırken bir yandan da hastalığın sebep olduğu, kıllanma, tüylenme, kilo problemi, ,insülin direncinin yol açtığı rahatsızlıklar tedavi edilmeye  çalışılmakta, hastalığın kısırlığa yol açtığı durumlarda ailelerin çocuk isteklerine bağlı olarak tedavi süreci uzayabilmektedir.

Bu yazı 3497 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM