Parkinson Belirtileri Nelerdir?

Paylaş
 

Parkinson; beyindeki hareketleri yöneten hücrelerin işlevlerini kaybetmeleri veya ölmeleriyle yaşanan ciddi bir nörolojik hastalıktır.

Parkinson Belirtileri

Parkinson hastalığının da diğer hastalıklar gibi pek çok belirtisi vardır. Bu belirtilerin en öncelikli olanlardan biri titreme sorunudur. Başta ellerde, parmaklarda ve çenede yaşanan titremeler parkinson hastalığının belirtisi olabilir. Bu titremelere ek olarak başparmakta, ani hareketler ile bacakta seğirmeler dahi eklenebilir. Bu sorunların zamanla olmasından ziyade aniden ortaya çıkması daha önemlidir.

Zamanla hasta kendi başına hareket etmekte ve yürümekte zorluk çekerken yürürken ayaklarını sürümek, küçük adımlar atmaya başlamak ve elleriyle yemek yiyememek parkinsonun belirtilerindendir. Ayrıca hastanın koku alma duyuları zayıflamaya başlar ve hasta yutma zorluğu çekerken uykusuzluk, kabızlık, konuşmada zorluk, baş dönmesi, duruş bozukluğu ve giderek öne doğru eğik bir şekilde durmaya başlama, idrar tutmada zorluk, kas ağrıları ve sinirlilik gibi belirtiler parkinsona örnek sayılabilir.

Bu yazı 1381 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM