Panik Atak Hastalığı Ve Tedavisi

Paylaş
 

Panik atak rahatsızlığı ölüm korkusunun da eşlik ettiği ruhsal bir hastalıktır. Panik ataklar ani başlangıçlı dır. Beklenmedik zamanlarda ve beklenmedik durumlarda oluşur. Ani ataklar şeklinde kendisini gösterir. Ataklar gün içerisinde belirli saatlerde oluşabilir, ya da sabah başlayıp akşama kadar da devam edebilir. Tansiyon hastalığı ve şeker hastalığına benzeyen tıbbi bir rahatsızlıktır. Panik atak hastalığının ilk başladığı zaman sebep olduğu bazı şikayetler ve sorunlar dikkate alınarak ilgili bölümlerce muayene edilmelidir ve bazı tetkikler yapılmalıdır.

Panik Atak Hastalığının Tedavisi

Panik atak hastalığına neden olacak bazı hastalıklar da mevcuttur. Ruhsal bir hastalık dışında tıbbi nedenler bulunmaz ise psikiyatri tarafından değerlendirilerek tedavi edilmelidir. Hastalık şiddetine göre hafif atak ve ağır atak olarak gruplandırılabilir. Hafif şiddetteki panikler ilaç desteği olmadan, sadece terapist desteği ile tedavi edilebilir.  Hastaların tedavilerinde etkili yöntemlerden birisi biliş sel davranışçı denilen yöntemdir. Suni şekilde panik ataklar yaratılıp, hastanın ataklarla karşı karşıya getirilmesi sağlanır. Hastaya ataklar sırasında yaşanılan bedensel şikâyetlerinin nasıl kontrol altına alabileceği öğretilir. Hastalığın sebep olduğu endişe ve korku nöbetleri ile nasıl başa çıkacağına dair bazı  düşünce egzersizlerine tabi tutulur. Tedavi seansları 8 hafta ve ya 12 hafta arası değişmektedir.

Bu yazı 2025 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM