Panik Atak Belirtileri Nelerdir?

Paylaş
 

Panik atak beklenmedik anlarda ortaya çıkan bir histir. Öncesinde herhangi bir uyarı hissedilmeden gelen aşırı bir telaş halidir. Panik atak yaşayan çoğu kişi atak esnasında kalp krizi geçirdiği düşüncesine kapılmaktadır. Panik atak sırasında yaşanan bu sıkıntılı halin gerçek herhangi bir durumla alakası yoktur.

Bazı panik atak belirtileri uzun sürebilmektedir. Genel olarak  ataklar 10 dakika süren semptomlara sahiptirler. Daha önce panik atak  geçiren bir kişinin,  geçirmeyenlere göre atak geçirme riski daha yüksektir.

Panik Atak Belirtileri

Anormallik

Panik atağın önemli belirtilerinden biri dengesizlik ve sinirsel bozukluklardır. Kişiler zaman zaman aniden sinirlenebilir, gergin anlar yaşayabilirler. Bunun sebebi çoğu zaman çevresel faktörlerdir. Fakat bazı kişilerde bu sinirlilik hali çok sık görülmeye başlayabilir. Yaşanan sinir durumu hayatlarına yön verecek kadar ciddi bir hal almıştır. Bu aşırı sinirlenme durumunun ardından gelen  rahatsızlıkların başında ‘’panik atak’’ gelmektedir. Eğer erken teşhis yapılır ve tedaviye başlanılırsa tedavisi oldukça kolay yapılabilmektedir.

Kalp Atış Hızı

Panik atak yaşayan kişilerin kalp atışlarında düzensizlikler meydana gelebilmektedir. Bu kişilerin kalp atışlarında, atak geçirdikleri sırada artış gözlemlenir. Bunun nedeni  ise kişilerin gereksiz ve aşırı şekilde endişe duymalarıdır. Fakat bu durumu kontrol etmek kişinin elinde değildir. Mutlaka bir hekimden yardım almaları gerekmektedir. Ayrıca kişilerin stresten uzak durmaları gerekmektedir.

Uyku Problemleri

Panik atak nöbeti yaşayan kişiler sık sık uyku problemi yaşayabilirler. Geceleri uykularından aniden uyanabilir, şiddetli stres ve endişe içerisine girebilirler. Kişiler uykusuzluk problemi yaşayabildikleri gibi uykudan uyanamama sorunuyla da karşılaşabilirler.

Nefes Darlığı

Kalp atış hızı artan kişi beraberinde aşırı heyecan yaşamaya başlayacaktır. Bu durumda atak geçiren kişi nefes almada sorunlar yaşayabilir ve nefes darlığı problemi ile karşı karşıya kalabilmektedir.

Yukarıda sayılan belirtiler dışında;  göğüs bölgesinde ağrı, titreme, terleme, mide bulantısı, baş dönmesi, parmak uçlarında uyuşma, delirme korkusu gibi semptomlarda görülebilmektedir. Panik atak ciddiye alınması gereken bir rahatsızlıktır. Erken teşhis ve tedavisi, kişilerin yaşam kaliteleri için oldukça önemlidir.

Bu yazı 863 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM