Östrojen Hormonu Nedir?

Paylaş
 

Östrojen denilince akla gelen ilk kavram kadınlık olmalıdır. Bir kadını kadın yapan cinsi ve fiziki özelliklerin oluşmasında başrolü östrojen hormonu oynar. Erkek bedeninde de bulunan bu hormon kadınların üreme çağına adım attıkları anda vücutlarında ürettikleri bir hormondur. Örnek verecek olursak bir kadında göğsün büyümesini sağlayan hormonlardan birisi östrojendir. Regl döngüsünün düzenlenmesinde ve gerçekleşmesinde östrojen hormonunun etkisi yüksektir. Bu hormonun vücutta bulunma oranı oldukça önem arz eder. Azlığı halinde başka, çokluğu halinde başka hastalıklara neden olur. Vücuttaki dengesini ayarlamak adına çeşitli doğal yöntemlere başvurulur.

Östrojen Hormonunun Azalması

Bu hormonun azalması halinde kadınlarda erken menopoza kadar değişik reaksiyonlara yol açabilir. Erken yaşta karşılaşılan menopoz çağın hastalıklarındandır ve erken ya da zamanında olursa olsun kadınlar açısından oldukça sıkıntılı geçer. Vücudunuzda hormon eksiklikleri yaşıyorsanız bu eksiklikler doğal yöntemlerle giderilebilir. Bu yazımızda östrojenin aslında ulaşılması oldukça kolay ve bir o kadarda önemli bir hormon olduğunu anlayacaksınız.

Doğal Östrojen Kaynakları

Doğanın bir mucizesi olarak adlandırılabilecek bitkilerden birisi soyadır. İçeriğinde barındırdığı maddeler sayesinde aynı zamanda meme kanseri riskini de ortadan kaldıran bitkidir. Soyanın yanı sıra;

  • Anason
  • Maydanoz
  • Adaçayı
  • Civanperçemi
  • Çuha çiçeği yağı
  • Kızıl derili otu

Kadınlık her alanda olduğu gibi sağlık alanında da zordur. Kadınlara düşen en doğrusunu yapmaktır.

Bu yazı 4988 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM