Önemsenmeyen Göz Rahatsızlıkları Nelerdir?

Paylaş
 

Göz Rahatsızlıkları

Gözlerde ışık çakmaları, ışığa duyarlılık ve küçük siyah cisimlerin uçuşması şeklinde önemsiz görülen ciddiye alınmayan problemlerin temelinde kesinlikle retina problemi olduğu bilinmelidir. Ana temel olarak bakıldığında retinada ki yırtılmalar bu iki şikâyettendir. Önlem alınmadığı zaman görme bozukluklarına ve migrene yol açabilmektedir. Halk arasında göz tansiyonu ve gözü fazla ovuşturma gibi sebeplerle yersiz getirilen yorumlar yeterli olmamalıdır. Göz ihmale asla gelmeyen bir organımızdır. Zamanla ciddi müdahalelere maruz bırakmadan nedenlerini öğrenmeliyiz.

Gözdeki ışık çakmaları aniden ortaya çıkmaktadır. Gözünüzü kapama ihtiyacı hissedersiniz. Hal böyle iken gözünüzü kapattığınızda dahi batma hissi duyarsınız. Hatta illüzyonlara da sebep olabilmektedir. Genel olarak orta yaşlarda meydana gelen bu retina rahatsızlıkları, dikkat gerektiren işler yaparken ve kitap okurken çok fazla rahatsızlık verebilmektedir. Dahası bu durum günlerce, haftalarca hatta aylarca da sürebilir.

Gözde, cisim uçuşmaları ve ışık çakmaları her insanda olabilmektedir. Miyop hastalarda ise bu durum daha fazladır. Göz içi iltihabı geçirenler, katarakt ameliyatı geçirmiş olanlar ve lazer yaptıranlar da diğer insanlara oranla bu risk daha fazladır. Bir diğer dikkat edilmesi gereken sebep de yaş faktörüdür. Eğer kırkbeş yaş üzerinde, gözünüzde uçuşan cisimler ya da ışık çakmaları sorununu yaşıyorsanız durum ciddi olabilir.

Retina ameliyatları çok çeşitli olabilmektedir. Bireye, sorunun seviyesine ve duruma göre kararlaştırılır. Gözdeki uçuşan cisimler ve ışık çakmaları konusunda iki durumda da mutlaka hekime başvurulmalıdır. Asla ihmal edilmemelidir.

Bu yazı 1873 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM