Omurga Ağrıları, Oluşum Sebepleri

Paylaş
 

Yoğun iş temposu, ayakta geçirilen uzun çalışma süreleri, bayanların vazgeçilmezi topuklu ayakkabı kullanımı, üstüne üslük birde obez veya uzun boylu iseniz ilerleyen zamanda omur ağrısı çekmeniz kaçınılmaz olur.

İskelet sistemimizin parçası olan omurgalarımız,  boyundan başlayarak kuyruk sokumu dediğim kısma kadar farklı boyuttaki kemiklerin üst üste dizilimi ile oluşur. Vücudumuzun dik tutmada ve vücut fonksiyonlarının sağlıklı çalışmasında başrol oynar.

Özellikle kilo problemi olan insanlar,  aldıkları her kilo ile beraber, omurlarına binen basınç artacağı için omurlardaki disk ve bağ dokusunda zamanından önce yıpranma meydana gelir. Sağlıklı bir bireyde disklerdeki basınç yattığında 25, düz zeminde yürükten 100, uzun süreli oturarak çalışanlarda ise 250 kat artar. Basınç arttıkça omurgadaki taşıma kabiliyetinde bozulmalar ve ağrılar oluşur.

Omurga Ağrıları Tedavisi

Oluşacak bu gibi sağlık sorunda sadece kilo vermekle çözüme ulaşılmaz. Aynı zamanda kişiye özel belirli diyet ve egzersiz programları ile kas dokusunun da güçlendirilmesi gerekmektedir.

Diyet ve egzersizler mutlaka uzman bir kişi tarafından kişiye özel belirlenmelidir. Aksi halde durumda kaş yapayım derken göz çıkarmaya benzer bir sonuçla karşılaşabilirsiniz.

Bu yazı 1523 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM