Obezite Cerrahisi

Paylaş
 

Hastalık derecesinde fazla yağa sahip olan kişilere obez denmektedir. Kişinin obez olup olmadığını belirlemek için bir oran vardır. Normalde yetişkin bir erkeğin vücudunun % 15-18’i yağ dokusudur. Yetişkin kadınlar da ise bu oran % 20-25 arasındadır. Erkeklerin yağ oranı %20’nin üzerine çıkarsa obez olarak tanımlanır. Kadınlarda ise % 30’u geçerse obez sayılır. Diyet yapmak, spor yapmak,  kalori saymak gibi yöntemler çoğu obez için çok zor yöntemlerdir. Bundan dolayı son yıllar da obezite cerrahisi adında bir yöntem ortaya çıkmıştır.

Obezite Cerrahisi Nedir?

Obezite cerrahisi kişinin kilo vermesini sağlamak için gıda alımını ve besin emilimini azaltmak amacıyla sindirim sistemine yapılan cerrahi müdahaleye denmektedir. Kesin ve kalıcı bir zayıflama için hastanın ameliyat sonrasındaki tutumu çok önemlidir. Sağlıklı beslenme ve sporu asla bırakmamalıdır. Eğer dikkat edilmezse ameliyat ile verilen kiloların hepsi geri alınabilir. 3 çeşit obezite ameliyatı vardır.

Obezite Cerrahisinin Çeşitleri Nelerdir?

Obezite ameliyatlarının iki amacı vardır. Birincisi mide boyutunu küçülterek gıda alımını azaltmak. İkincisi ise besin emilimini azaltmak.Bunun için bağırsakların bir bölümü alınır. Obezite cerrahisinde yapılan ameliyat şekilleri 3 ana başlık altında toplanır.

1-Mide Kelepçesi Ameliyatı

Mide kelepçesi ameliyatında midenin üst kısmına şişebilen bir bant takılır. Mide ikiye ayrılarak üst kısmı küçük alt kısmı ise büyük bırakılır. Bölümler arasında da küçük bir kanal bırakılır. Bu sayede mideye gıda alımı azaltılır. Ancak bu ameliyat mide bandının enfeksiyon kapmasıyla tehlikeli bir hal alabilir. Bu sebeple çok sık tercih edilmemektedir.

2- Tüp Mide Ameliyatı

Tüp mide ameliyatı son zamanlarda en sık kullanılan yöntemdir. Bu yöntemde geri dönüş yoktur. Bu ameliyatta midenin %75’i alınır. Besinlerin midede kalma süresi azalır ve direk sindirim sistemine karışır. Bu sayede midede açlık hormonu salınımı da azalır. Bu yöntemde besin emilimini azaltmak hedeflenir. Hastalar bu ameliyattan sonra en az 1 hafta dinlenmelidir.

3- Gastrik Bypass Ameliyatı

Bu ameliyatın amacı hem mideye giren gıdayı azaltmak hem de gıdaların emilimini azaltmaktır. Ameliyatta küçük bir mide oluşturularak direk ince bağırsağa bağlanır. Ancak bu ameliyatta midenin kullanılmayan büyük kısmı da vücuttakalır. Hiçbir organ kesilmez. Kolay ve çabuk biten bir ameliyattır.

http://www.ozdenavci.com/

Bu yazı 867 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM