Obezite Cerrahisi Sonrası Ne Yemeli Ne Yememeli

Paylaş
 

Ülkemizde Tüp Mide ameliyatları son yıllarda başarı ile uygulanmaktadır. Başlangıçta medyadaki bazı olumsuz haberlerin yarattığı infial geçmiş gibi görünmektedir. Her cerrahi işlemde olduğu gibi, bir cerrahi işlem olan tüp mide ameliyatlarında da komplikasyon gelişebilir. Burada önemli olan bu komplikasyonun FARKINA varabilmek ve gereğini YAPABİLMEKTİR.

Neyse konumuza dönelim; tüp mide ameliyatlarından sonra kişilerin en fazla sorduğu sorulardan biri ne yemeliyim ne yememeliyim oluyor. 1000-1200 ml elastik bir yapıdaki mideden erken dönemde elimize 150-200 ml lik bir kısım kalıyor. Bu cesamet yaklaşık küçük bir su bardağı ya da çay bardağı cesameti. Düşünsenize daha önce 3 kap yemek üzerine tatlı/meyve çay kahve ile doldurduğunuz midemiz, su bardağı kadar çorba içince “hoopp yeter” diyor. Çok yemek yemekten yakınan birisi için bu olay şüphesiz mükemmel bir olay iken, damak zevkine bağımlı ‘GURME’ler için tam bir KABUS. Çünkü yi-ye-mi-yor-su-nuz. İki lokma alıp doyuyorsunuz ve mideniz başkasını istemiyor. Görsel olarak çok beğendiğiniz bir şeyin tadına bakamıyorsunuz. Ancak şu da bir gerçek ki; herşeyin tadına baka baka bu hale geldiniz. Eee yeter artık. Artık fazla kilolardan kurtulma ve FİT olma zamanı.

Ameliyattan sonraki ilk 2-3 ay kabus zamanları, ilk ay su ve sulu gıdalar, yani partikülü olmayan sıvılar, 2. Ay lapa ya da herşeyin lapalaştırılmış halleri, 3. Ay biraz daha parçacıklı gıdalara geçiş, yani velhasıl yenidoğan bir çocuk 4 ay anne sütü aldıktan sonra nasıl normal gıdalara yavaş yavaş alıştırılıyorsa aynen o durum sözkonusu.
Ancakkkk; 6. Aydan sonra yükte hafif pahada zengin yani miktarı az kalorisi yüksek gıdalara bir alıştınız mı hoooppp verilen kilolar geri gelir UNUTMAYIN….

Ne diye çıktık bu yola? Bizi obez hale getiren ne varsa değiştirecek sağlıklı yaşayacaktık hani? “Aman canım bi kereden bir şey olmaz” demeyin… Sakın…. Çünkü kimyasal tepkimelerde bir tümce vardır. “Hız kısıtlayıcı basamak”. Bizde de o hız kısıtlayıcı basamak o “Aman canım bi kereden bir şey olmaz” dır. Balonu patlatan o iğneye sakın izin vermeyin. Nefsinizi köreltmeye ucundan azıcık alabilirsiniz belki ama ABARTMAYIN.

Haydi Afiyet Olsun….

Bu yazı 1263 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM