Obezite (Aşırı Kilo) Çağın Hastalığı

Paylaş
 

Halkın dilinde şişmanlık tıp dilinde obez. Aşırı kilolu olmanın türlü türlü nedenleri vardır. Bu nedenlerin başında gelenler aşırı yemek, hormon bozukluğu, pisikolojik durumlar, çevre baskısı vs vs. Yemek yeme alışkanlığı anne karnında başlar, bu alışkanlık dunya ya gelen bebeklerde devam ederek ömrümüzün sonuna kadar sürer.

Peki bu alışkanlık bir ihtiyaçmıdır. evet bir ihtiyaçtır, bu alışkanlığı herşeyde  olduğu gibi tadında bırakılmalıdır. Günümüzde çogu besin maddeleri hormonal bozukluklara uğratılarak veya genetiği değiştirilerek görünümleri güzelleştirmek, olgunlaşmamış sebze meyve vs gibi gıdaları büyütüp kar amacı gütmektedirler. Bu durum genel sağlımızıda tehtit etmektedir.

İnsanın büyümesi, gelişmesi, sağlıklı ve üretken olarak uzun süre yaşaması için gerekli olan besin öğelerini yeterli ve dengeli miktarda alıp vücutta kullanabilmesidir.

 

obez

Karın doyurmak, açlığı bastırmak, canının çektiği şeyleri yemek veya içmek değildir.

Günlük yaşamda bireylerin (gebe, emzikli, bebek, okul çocuğu, genç, yaşlı, işçi, sporcu, kalp-damar, şeker, yüksek tansiyon hastalığı, solunum yolu bozuklukları vb.) yaşa, cinsiyete, yaptığı işe, genetik ve fizyolojik özelliklerine ve hastalık durumuna göre değişen günlük enerjiye ihtiyacı vardır.

Sağlıklı bir yaşam sürdürmek için, alınan enerji ile harcanan enerjinin dengede tutulması gerekmektedir.

Yetişkin erkeklerde vücut ağırlığının %15-18’i, kadınlarda ise %20-25’ini yağ dokusu oluşturmaktadır. Bu oranın erkeklerde %25, kadınlarda ise %30’un üstüne çıkması obeziteyi oluşturmaktadır.

Günlük alınan enejjinin harcanan enerjiden fazla olması durumunda, harcanamayan enerji vucutta yağ olarak depolanmakta ve obezite oluşumuna neden olmaktadır.

Buna paralel olarak, günümüz teknolojisindeki gelişmeler, yaşamı kolaylaştırmakla birlikte, günlük hareketleri önemli ölçüde sınırlamıştır.

Anlaşılacağı üzere obezite; besinlerle alınan enerjinin (kalori) harcanan enerjiden fazla olması ve fazla enerjinin vücutta yağ olarak depolanması (%20 veya daha fazla) sonucu ortaya çıkan, yaşam kalitesini ve süresini olumsuz yönde etkileyen bir hastalık olarak kabul edilmektedir.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından da obezite, sağlığı bozacak ölçüde vücutta aşırı yağ birikmesi olarak tanımlanmıştır.

Bu yazı 5725 kere okundu.
 • Site Yorum

10 adet yorum var.

 1. onur dedi ki:

  Günümüzün en sinsi ve kötü hastalığı,ne yiyeceklerde artık besin değeri var ne de günlük yaşantımızın gidişatında sağlıklı bir ortam var.Teknoloji ve buna ayak uyduran zincirleme reaksiyon insanoğlunun sonunu getiriyor.

 2. hasan dedi ki:

  obezite şişmanlık kötü hastalıktır uzun zamandan beri çağın genetik hastalığı olmuştur bunun en önemli sebeplerinden biri düzensiz kalitesiz gıdalar almak olabilir

 3. Ali Cenk Oruç dedi ki:

  Obeziteye yakalanmak için illa çok yemeye gerek yok. Ben az yediğim halde dengesiz beslendiğimden ve sağlıksız şeyler yediğimden inanılmaz derecede hızlı bir biçimde kilo almaya başladım. Neyse ki olaya erken müdahale ettim. Buradaki bilgilerin her biri oldukça değerli ve bunlara çok dikkat etmek gerekiyor.

 4. Vatandaş dedi ki:

  Obezite günümüzün büyük sorunlarından bir tanesidir. Amerika mesela bu hastalıkla uğraşmaktadır. Bence korunmanın en önemli silahlarından biriside abur cubur yemeyi bırakıp düzenli dengeli beslenin kardeşim. Afrikada insanlar açlıktan kırılıyor burda herkez obez !

 5. Sniper Warior dedi ki:

  Çağımızın en büyük hastalığı bence.

 6. xelçuk dedi ki:

  Yağlanma miktarı ve dağılımı gösteren ölçümleri içeren farklı obezite testlerini mutlaka yaptırın

 7. mehmet dedi ki:

  şişmanlım çağın hastalığı neredeyse tüm dünya obez olmuş durumda bu tür hastalıklardan korunmak için yemeye içmeye dikkat etmek ve düzenli, sağlıklı beslenmek gerekir

 8. john wick dedi ki:

  Bilgisayar başında kalmak obezite olmaya bire birdir dikkatli olun arkadaşlar sonra sizlerede benim gibi şişman rambo lakabını almayın.

 9. Ahmet dedi ki:

  Merak ediyorumda acaba 1000 yıl önce obezite var mıydı?

  • HastaHerif dedi ki:

   1000 yıl önce yine yiyecekler vardı beslenmek için ama gencinden yaşlısına kadınından erkeğine çocuğuna tüm insanlar bedenen çalışıyordu ve fitlerdi şimdi ki gibi oturmak yan gelip yatmak yoktu haliyle obezitenin olması imkansız 🙂

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM