Nöropati (Sinir Romatizması)

Paylaş
 

Sinir Romatizması Nedir?

Nöropati el, kol, bacak, ayak ve gövdeye giden sinirlerin hastalığıdır. Sıklıkla diyaliz ve diyabet hastalarında ortaya çıkan bu hastalığa sinir romatizması ya da kuru iltihap da denir. Diyaliz hastalarında böbrekten atılamayan toksik maddeler ile diyabet hastalarında şekerin sebep olduğu bazı zehirli maddeler vücut sinirlerini yıpratır, onlara zarar verir. Hasta bunu karıncalanma, uyuşma, yanma, ağrı, üşüme, sızlama biçiminde hisseder. Bu tür semptomlar görüldüğünde kişi bir nöroloji uzmanına başvurmalı ve gerekli geniş çaplı tahlillerle birlikte EMG çektirmelidir.

Belirtileri Nelerdir?

Nöropati hastalığı, diyaliz ve diyabet hastalarından başka hipotiroidi, hipertiroidi, guatr hastalarıyla B-12 gibi bazı vitamin eksikliği bulunanlarda da görülebilir.

Nöropati, enfeksiyon kaynaklı olabileceği gibi vücudun kendi bağışıklık sisteminin sinirlere saldırmasıyla da ortaya çıkabilir. Örneğin akut nöropati bacaklarda aniden kuvvetsizlik şeklinde belirti gösterir. Kronik nöropati şeklinde anılan türü ise yıllar içinde el ve ayaklarda güçsüzlük şeklinde ortaya çıkar.

Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Nöropati (sinir romatizması) hastalığında yaygın olarak ilaç tedavisi uygulanır. Eğer hastalık, vücuttaki bir eksiklikten kaynaklanıyorsa; eksik olan söz gelimi B-12 vitamini ise o vitamin verildiğinde nöropati ortadan kalkar. Fakat çoğu hastada vücuttaki ağrı, yanma, sızlama gibi sorunları gidermek adına elektriği düzenleyici epilepsi ilaçları kullanılır.

Bu yazı 985 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM